Muszkieterowie dla Polek

Chcąc zachęcić Polki do badań i przełamać ich strach, Grupa Muszkieterów od 10 lat organizuje badania profilaktyczne pod hasłem „Muszkieterowie dla Polek”. W ramach akcji kobiety – szczególnie te w wieku 50-69 lat, należące do grupy największego ryzyka – mogą poddać się bezpłatnemu badaniu oraz skorzystać z porad ekspertów w specjalnych mammobusach odwiedzających wybrane sklepy Intermarché i Bricomarché.

Jubileuszowa, X edycja kampanii „Muszkieterowie dla Polek”, organizowana przez Grupę Muszkieterów, zrzeszającą sieci Intermarché i Bricomarché trwała przez cały 2017 rok. W trakcie akcji przebadano łącznie ponad 8,5 tys. kobiet. U 926 z nich wykryto zmianę łagodną, a 240 skierowano na dalszą diagnostykę. W ramach kampanii Grupa Muszkieterów przeprowadziła również sondę uliczną, pytając Panie w jaki sposób dbają o siebie.

Rak piersi jest wciąż najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi aż 22 proc. wszystkich zachorowań. Każdego roku z jego powodu umiera 6 tys. Polek. Jak podaje raport „Rak piersi nie ma metryki” co druga kobieta w Polsce (50,4 proc.) w wieku 30-39 lat jeszcze nigdy nie badała swoich piersi pod kątem nowotworu. Tylko 16,1 proc. ankietowanych deklaruje regularne samobadanie, mimo świadomości zagrożenia z jakim wiąże się rak piersi.

– Rak piersi stanowi duże zagrożenie: jest drugim co do częstości występowania nowotworem po raku płuca. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny. Na co dzień warto przyswoić sobie technikę samobadania oraz wziąć udział w organizowanych w całej Polsce akcjach profilaktycznych – mówi Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Kampania „Muszkieterowie dla Polek” prowadzona jest co roku w trzech województwach: dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. W 2017 roku podczas 197 dni przebadano łącznie 8 574 kobiet w 43 miastach. U 926 z nich wykryto zmianę łagodną, a 240 skierowano na dalszą diagnostykę. Od 10 lat, w ramach tej prospołecznej kampanii przebadanych zostało łącznie ponad 52 tys. Polek.
Badania mammograficzne w ramach akcji „Muszkieterowie dla Polek” prowadzone są we współpracy z Niepublicznym Specjalistycznym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk” z Zielonej Góry.

– W świadomości kobiet badania profilaktyczne nie są synonimem dbania o siebie. Regularnie chodzimy do kosmetyczki czy do fryzjera, ale w naszym kalendarzu wciąż pomijamy to, co najważniejsze dla naszego zdrowia. Badania nastawione na wykrycie nowotworu budzą wśród kobiet lęk, dlatego prowadząc akcję „Muszkieterowie dla Polek”, podkreślamy, że wczesne wykrycie choroby, znacznie zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia – mówi Eliza Orepiuk-Szymura, Dyrektor ds. Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

„W jaki sposób dba Pani o siebie?”

W celu zwiększenia świadomości znaczenia profilaktyki raka piersi, Grupa Muszkieterów przeprowadziła wśród Polek ciekawą sondę, pytając Panie m.in. o to w jaki sposób dbają o siebie i czy wśród tych metod znajdują się też regularne badania. Rezultaty akcji wraz z komentarzem Beaty Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, można obejrzeć na kanale Grupy Muszkieterów na YouTubie.

Działalność prospołeczna wpisana jest na stałe w strategię realizowaną przez Grupę Muszkieterów. Każdy przedsiębiorca, przystępujący do Grupy, deklaruje gotowość do prowadzenia działań na rzecz społeczności lokalnych, w tym niesienia pomocy potrzebującym. Zasada ta przyświeca wszystkim inicjatywom dobroczynnym podejmowanym przez Grupę Muszkieterów.

Więcej informacji na temat kampanii „Muszkieterowie dla Polek” oraz pozostałych akcji społecznych Grupy Muszkieterów realizowanych na rzecz lokalnych społeczności, w tym:

kampanii promującej honorowe krwiodawstwo „Zbieramy krew dla Polski”;
zbiórek żywności organizowanych we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności;
programu tworzenia bezpiecznych i kolorowych Placów Zabaw – Muszkieterowie
znajduje się na stronie internetowej: www.muszkieterowie.pl