Mural z Boską Matką

Na ścianie jednej z warszawskich kamienic przy Wroniej powstał mural Boskich Matek. Ma to być znak wsparcia dla ciężarnych kobiet, które zachorowały na raka.

„To jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne i dziecka – mówi Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll, inicjatora akcji. – Potrzebujemy wiedzieć, że społeczeństwo nas rozumie, akceptuje, wspiera, nie ocenia.

Jak informuje fundacja, każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u ok. 500 kobiet w trakcie ciąży lub do roku po porodzie. Liczba ta rośnie, dlatego aktywistki apelują o korzystanie z badań diagnostycznych i stosowanie właściwych terapii umożliwiających zachowanie ciąży. Mural został odsłonięty 6 października, podczas organizowanych przez fundację obchodów Dnia Boskich Matek.

– W tym roku pomyśleliśmy o muralu, bo to piękna i trwała forma komunikacji społecznej – mówi Marta Ozimek-Kędzior, koordynatorka programu Boskie Matki. – Weszliśmy w przestrzeń miejską, by pokazać, że Boskie Matki są wśród nas. Obraz namalował artysta od początku związany z fundacją i pięknie portretujący kobiety – Michał Warecki. Symboliczna boska jest piękna, kobieca, dostojna, refleksyjna. Kolorystyka obrazu energetyczna, wyrazista, mocna w swoim wyrazie.

– Ucieszyłem się, że Rak’n’Roll zaprosił mnie do współpracy. To jest moje miasto i moja ćwiartka miasta. Mam nadzieję, że trochę się przyczyniłem do jego uładnieniamówi artysta. Temat Boskiej Matki jest mi szczególnie bliski nie tylko dla tego, że jestem przy nim od dawna, że w niego wierzę i że jest klasycznym wręcz tematem w sztuce. Jest mi bliski, bo Boska Matka to piękna kobietadodaje.