Mamy wiele powodów do dumy

Tegoroczny plebiscyt Kobiety Medycyny już zakończony. Od pierwszej edycji honorowym patronatem objęła go Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji Porozumienie bez Barier. Zobaczcie co sądzi o nim była Pierwsza Dama.


“Moje osobiste zainteresowanie ideą przyświecającą pomysłodawcom plebiscytu Kobiety Medycyny wypływa z głębokiej wiary w sens wszelkich działań, zwracających uwagę na Kobiety – zarówno żyjące wśród nas jak i te, które już odeszły – bez których dorobku dzisiejsza medycyna byłaby znacznie uboższa.
Sposobami niesienia ulgi cierpiącym, kobiety interesowały się od zarania dziejów. W naszej słowiańskiej kulturze wiele miejsca zajmowały zielarki i szeptuchy przekazujące sobie zgromadzoną i udoskonalaną wiedzę z pokolenia na pokolenie. Umiały uśmierzać ból, przyspieszać gojenie się ran, stosować zioła z których wiele w dzisiejszej medycynie cieszy się wielkim szacunkiem.
Wrodzony instynkt opiekuńczy, empatia i wielka wewnętrzna siła kobiet spowodowały, iż pewnego dnia udało się im przekroczyć – przez wieki dla nich zamknięte, wrota uczelni medycznych. Zanim to się stało, kobiety przeszły długą i niełatwą drogę ale dokonania wielu z nich budzą najwyższy szacunek i podziw. Jedną z pierwszych takich Polek była niewątpliwie doktor Maria Zakrzewska (1829-1902) nazywana czasem Pierwszą Damą Amerykańskiej Medycyny, która poza zorganizowaniem pierwszego w świecie szpitala zarządzanego, finansowanego i obsługiwanego przez kobiety walczyła też o równouprawnienie kobiet w medycynie.
Dziś kobiety nie muszą na szczęście walczyć o dostęp do studiów medycznych. Są licznie reprezentowane we wszystkich gałęziach medycyny. Robią w tym zawodzie znaczące kariery nie rzadziej niż mężczyźni. Osiągają sukcesy w pracy naukowej a ich wkład w to, czym się dzisiejsza medycyna szczyci jest nie do przecenienia. Jest wiele wspaniałych kobiet w polskiej medycynie. Plebiscyt umożliwia nam zobaczenie tych, które żyją obok nas, przypomina te o których pamiętać powinniśmy.
Nadszedł czas, abyśmy wszystkie te nasze „brylanty” poznali bliżej. Abyśmy zdali sobie sprawę z tego jak wielki przełom dokonał się, niemal na naszych oczach, jak wiele mamy powodów do dumy”.Przypomnijmy, że tytuł KOBIETY MEDYCYNY 2017 zdobyła Pani Marta Leśnik, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Pozostałe laureatki tegorocznej edycji to: pediatra prof. Elżbieta Czkwianianc z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, lekarz rodzinny, pediatra Teresa Dobrzańska-Pielichowska z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, psychoonkolog dr Mariola Kosowicz z Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie i diabetolog prof. Małgorzata Myśliwiec z Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUM-ed.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym laureatkom!