Lekarki ze Śląska w szczytnym celu

12 odważnych lekarek, w różnym wieku, postanowiło wesprzeć swoim wizerunkiem akcję charytatywną, której celem jest wsparcie działań profilaktycznych chorób kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych. Ich sensualne, artystyczne zdjęcia znajdą się na unikalnym kalendarzu zachęcającym do profilaktyki.

Zainteresowanie lekarek projektem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się kilkadziesiąt kandydatek, o wyborze 12 decydował jedynie czas zgłoszenia. Profesjonalna sesja zdjęciowa odbędzie się 9 listopada 2019 r. w Śląskiej Izbie Lekarskiej (ul. Grażyńskiego 49a), w godzinach od 8 do 16.

Twarzą kalendarza będzie Doktor Ewa Bogacka – Konik, która w ciąży dowiedziała się, że choruje na nowotwór piersi. Urodziła. Dziś jest po mastektomii. Pierwszy raz publicznie opowie o swojej chorobie, bo chce zwrócić uwagę na to, jak ważne i cenne jest badanie USG piersi w okresie ciąży (udział w sesji zdjęciowej weźmie o godz. 14.00).

Kalendarz będzie można pozyskać od początku grudnia, poprzez fundację Nu-med #OnkologiaNaCeglanej. Projekt uda się zrealizować dzięki partnerowi przedsięwzięcia – firmie InterPolska.

“Lepiej, zapobiegać niż leczyć – to niby banalne powiedzenie, ale jakże prawdziwe. Śląska Izba Lekarska od lat włącza się w różne akcje profilaktyczne. Poprzez kalendarz z wizerunkami lekarek i hasłami, których wspólnym mianownikiem jest choroba nowotworowa chcemy przekonać kobiety do badań profilaktycznych. Jeśli choć jedna z pań patrząc na kalendarz postawowi wykonać cytologię lub przebadać piersi będzie to nasz ogromny sukces. Edukacja i podnoszenie świadomości są niezwykle ważne. Zdarza się, że przyjmuję na oddział położniczy kobiety w 9 miesiącu ciąży, bez żadnych badań wykonanych w tym okresie, bez karty ciąży, czasem nawet bez świadomości, że za chwilę zostaną matkami. To przerażające. Do lekarza ginekologa najczęściej przychodzą młode kobiety, po receptę na środki antykoncepcyjne, ciężarne i te, które mają problemy w okresie okołomenopauzalnym. W tak zwanym „międzyczasie” wiele może się wydarzyć, dlatego dbanie o swoje zdrowie w każdym okresie życia jest tak ważne”. – tłumaczy prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban. 

Zdjęcia do kalendarza wykona fotograf Karolina Pyrek, make-up Katarzyna Cywicka, a włosami naszych modelek zajmie się wicemistrz świata fryzjerstwa z 2014 roku Damian Duda. O komfort lekarek podczas sesji zadba projektantka Iza Jałowiecka właścicielka marki Furelle.