Koncert z potrzeby serc


W sobotę 3 października o godzinie 17, na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu odbędzie się wyjątkowy koncert „Zarażeni dobrem – artyści i lekarze w podziękowaniu pracownikom ochrony zdrowia”. Po raz pierwszy w Polsce gwiazdy operowe śpiewem i muzyką na najwyższym artystycznym poziomie podziękują lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, którzy od marca ryzykowali własne życie i zdrowie w walce z koronawirusem w naszym regionie.
Wielu z nich otrzyma odznaczenia. Specjalnym medalem Śląskiej Izby Lekarskiej zostaną wyróżnione Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, Kulczyk Fundation Dominiki Kulczyk oraz Kopalnia Ziemowit, dzięki którym pracownicy ochrony zdrowia mogli pracować bezpiecznie.
Pomysł tego niecodziennego koncertu zrodził się już na przełomie kwietnia i maja, ale z powodów restrykcji sanitarnych dopiero teraz można go zrealizować. Artyści Opery Śląskiej na czele z dyrektorem Łukaszem Goikiem wspólnie ze Śląską Izbą Lekarską postanowili w ten sposób wyrazić wdzięczność za dotychczasową postawę w zmaganiach z pandemią.
Inspiratorem koncertu jest dr n. med. Wojciech Bichalski, melomanem i przyjaciel Opery Śląskiej, który podczas pracy zaraził się koronawirusem i kilka tygodni walczył o życie.
Podczas mojego pobytu w szpitalu w Tychach, byłem pod wrażeniem, jako pacjent i jako lekarz, obserwując pełną poświęceń i determinacji pracę personeluna pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Ich życzliwość i profesjonalizm zasługują na najwyższe uznanie– podkreśla dr n. med. Wojciech Bichalski.
Artyści Opery Śląskiej w ten najbliższy im sposób, z głębi swoich serc, chcą wyrazić wdzięczność w imieniu nas wszystkich. Dziękujemy za poświęcenie, determinację i odwagę w walce z koronawirusem, która wciąż trwa  – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej . Podczas wydarzenia na scenie wystąpią m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera oraz Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombiera. W trakcie koncertu lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom laboratoryjnym i salowym – kilkudziesięciu pracownikom śląskich szpitali, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w walce z pandemią, zostali wręczone odznaczenia.
Ludzie wobec zagrożenia zachowują się różne. Lekarze do właściwych postaw zobowiązani są podwójnie – zwykłą ludzką przyzwoitością i przyrzeczeniem lekarskim. Dlatego chcemy wyróżnić tych, którzy swoją postawą w dobie pandemii potwierdzili, że praca z chorym człowiekiem to nie tylko zawód, ale coś więcej – może w niektórych przypadkach powołanie, może misja. O tych wspaniałych ludziach, którzy są dla innych przykładem, trzeba mówić głośno – szczególnie w czasie wszechobecnego hejtu – tłumaczy prezes ORL, Tadeusz Urban.
Oprócz pracowników szpitali, Odznakę Honorową Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”, za wsparcie i wyjątkowe zaangażowanie w walce z wirusem otrzymają marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i abp Wiktor Skworc.  
Medal Śląskiej Izby Lekarskiej trafi natomiast do Jurka Owsiaka, Dominiki Kulczyk i przedstawicieli KWK Piast-Ziemowit.
Jerzy Owsiak i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy do lipca 2020r. przekazała placówkom ochrony zdrowia w całym kraju sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej o wartości 48,8 miliona złotych, pomogła 360 szpitalom, 416 DPS-om i prywatnym domom seniorów, 56 zakładom opiekuńczo-leczniczym i 23 hospicjom
Dominika Kulczyk wsparła Fundację Lekarze Lekarzom kwotą 20 mln zł. Z tych funduszy zakupiono i sprowadzono milion masek chirurgicznych, półtora miliona masek FFP2 i 100 tys. kombinezonów, przyłbic oraz gogli.
Dzięki wparciu Kopalni Piast-ZiemowitŚląska Izba Lekarska mogła zaopatrzyć szpitale i przychodnie województwa śląskiego w 12 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego niezbędnego do odkażania i sterylizacji obiektów medycznych.