Kochajmy dzieci mądrze

Pierwszy dotyk, zapach, czułe słowo! Już od momentu narodzin między dzieckiem a matką buduje się silna więź. Mały człowiek – jak powietrza i mleka – potrzebuje bliskości, uwagi, poczucia bezpieczeństwa. Gdy jest kochanym, chętnie odwzajemnia swoją miłość.

Dla każdego dziecka – rodzice (opiekunowie) są najważniejszym drogowskazem przez życie. To przy nich stawiają pierwsze kroki, uczą się pierwszego słowa. Naśladują. Według Johna Bowlby’ego, znanego psychiatry, twórcy „teorii przywiązania”, relacja z matką (opiekunem) jest dla dziecka relacją wzorcową. To od niej uczy się stylu życia, podejścia i szacunku do innych ludzi, a także poczucia własnej wartości.

Przytulaj! Słuchaj! Nie krzycz!

Dla małego dziecka bardzo ważne są gesty! Uśmiech, przytulanie, kołysanie, uspokajanie, gdy płacze. Potem wieczorne czytanie bajek, kołysanka do snu. Radosne śmiechy, wspólne spacery, wakacje, wyjazdy. Pierwszy szum morza, górska wyprawa! Potem dojrzewanie, młodzieńcze problemy, pierwsza miłość…

Dziecko w każdym wieku najbardziej potrzebuje uwagi ze strony rodzica. Gdy jest mu źle, i gdy jest mu dobrze. Czułe i cierpliwe podejście kształtuje w nim poczucie bezpieczeństwa, ufność w stosunku do otaczającego go świata. Przemoc, agresja, obojętność ze strony najbliższych powodują, że dziecko wyrasta w poczuciu bycia gorszym i nie wartym miłości. A to w późniejszym czasie może zaważyć na relacjach międzyludzkich: zamknięcie w sobie, lęki, depresje, nałogi, nieprzystosowanie społeczne, nieumiejętność budowania trwałych związków – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Z okazji Dnia Dziecka lekarze PPOZ życzą wszystkim dzieciom morza mądrej miłości płynącej od rodziców, a rodzicom umiejętności budowania bezpiecznego stylu przywiązania swojego dziecka.

– Miłość to nie tzw. „bezstresowe wychowanie”! Każde dziecko powinno wiedzieć, co mu wolno, a czego nie. Czym jest dobro, a czym zło. Jak nie wyrządzać krzywdy innym, jak ufać ludziom i jak radzić sobie z problemami. Rodzice muszą umieć także wymagać. Być autorytetem dla swoich dzieci. Mądrze kochając budują najbardziej bezpieczną przystań, z której ich dzieci wypłyną na podbój własnego bezpiecznego i dobrego świata! Tego życzymy małym i dużym!