Kobiety ofiarami seksualnymi w internecie

kk

Prawie połowa kobiet, która korzysta z mediów społecznościowych uważa, że była ofiarą przemocy seksualnej w internecie – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. 

Prawie 300 kobiet między 13 a 72 rokiem życia wzięło udział w wypełnieniu anonimowej ankiety przeprowadzonej przez British Psychological Society (BPS) dotyczącej ich doświadczeń w korzystaniu z internetu. 46% ankieterek było ofiarami przemocy seksualnej.

Najczęstsze sytuacje, które spotykały kobiety to prośby o udostępnienie własnego wizerunku bądź otrzymywanie niechcianych obrazków o charakterze seksualnym oraz proszenie o przeprowadzenie rozmowy o seksie. Kobiety, które bezpośrednio doświadczyły cyberprzemocy, otrzymywały obraźliwe wiadomości, były ofiarami upokorzeń czy gróźb.

W przeprowadzonym badaniu kobiety, które padły ofiarą przemocy podczas korzystania z mediów społecznościowych, zgłaszały negatywne uczucia na temat siebie i sprawcy. Miały również opracowane metody radzenia sobie z takimi zachowaniami. Starały się używać humoru lub zaznaczać swoją niechęć. Wykazywały także obojętność względem takiego zachowania.

Według Ms Kenny z British Psychological Society przedstawione wyniki sugerują cyberprzestępczość przy pomocy mediów społecznościowych za problem użytkowników różnego rodzaju platform, które mogą mieć swoje trwałe konsekwencje poza siecią. Zachęca osoby dotknięte tym zjawiskiem, w pierwszej kolejności o dokumentowanie rozmów i zgłaszanie sprawców do administratora / właściciela platformy. W przypadku poważnego zagrożenia – zgłaszanie sprawy na policję.

źródło: sciencedaily.com