7 kwietnia br. w siedzibie Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” spotkały się laureatki i uczestniczki tegorocznego plebiscytu „Kobiety Medycyny 2016. Na spotkanie przybyły też laureatki plebiscytu z 2015 roku.
„Mamy ogromną przyjemność gościć wszystkie Panie w naszej fundacji. Tak naprawdę ramy tego pomieszczenia są zbyt małe, by zmieściły się w nich wszystkie osoby, które codziennie walczą o zdrowie i życie pacjentów. Jest mi niezwykle miło, że mam przyjemność patronować plebiscytowi, w którym wybierane są kobiety wybitne” – powitała uczestniczki spotkania prezeska Fundacji i patronka honorowa konkursu Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.
W tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu, na 31 nominowanych pań czytelnicy „Portali Medycznych” – lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, przedstawiciele innych zawodów medycznych oraz pacjenci – oddali w sumie ponad 12 tysięcy głosów.
„Wybór był naprawdę trudny, bo każda z nominowanych przez naszą redakcję pań jest wyjątkowa i w pełni zasługuje na tytuł Kobiety Medycyny 2016 – podsumowała Ewa Szarkowska, redaktor naczelna „Portali Medycznych”. Przypomniała, że głosowanie trwało od 6 lutego do 6 marca, a jego wyniki zostały tradycyjnie ogłoszone w przeddzień Dnia Kobiet.
„Pielęgniarstwo jest jak powietrze – nie widać go, nie czuć, a nie da się bez niego żyć – była prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i zwyciężczyni konkursu Grażyna Rogala-Pawelczyk, przywołała słowa swojej starszej koleżanki z Wydziału Pielęgniarskiego UM w Lublinie. Nawiązując do swoich obecnych obowiązków naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych, stwierdziła, że łatwiej być prezesem 300-tysięcznego samorządu, aniżeli rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, który musi stanąć przed pielęgniarką czy położną i powiedzieć jej, że popełniła błąd i musi ponieść tego konsekwencje.
Joanna Zabielska-Cieciuch, kierownik NZOZ „Przychodnia Rodzinna” w Białymstoku i ekspertka Porozumienia Zielonogórskiego zajęła w tegorocznym konkursie II miejsce. Odbierając dyplom przyznała, że dzięki plebiscytowi „Kobiety Medycyny” usłyszała wiele ciepłych słów od lekarzy, których osobiście nie zna, a oni znają ją z publicznych wystąpień.
„Pacjenci również mnie zaskoczyli, bo to od nich dowiedziałam się o swojej nominacji. Widać śledzą internet, a w szczególności „Portale Medyczne” – stwierdziła Joanna Zabielska-Cieciuch.
Prof. Maria Respondek-Liberska, twórczyni polskiego modelu kardiologii prenatalnej i jej propagatorka, na co dzień kierująca Zakładem Kardiologii Prenatalnej ICZMP oraz Zakładem Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych UM w Łodzi, zdobywczyni III miejsca podkreśliła, że już sama nominacja do tego konkursu była dla niej ogromnym zaszczytem.
„Byłam przekonana, że zajmę w nim ostatnie miejsce. Miejsce na podium to tak naprawdę wyróżnienie dla kardiologii prenatalnej, dzięki której żyje cała rzesza noworodków, które bez niej umarłyby gdzieś w małych szpitalach lub w czasie szczepień. Dopiero w trakcie sekcji okazałoby się, że przyczyną ich śmierci jest wada wrodzona serca, która u noworodków nie daje żadnych objawów klinicznych. Rolą kardiologii prenatalnej jest znalezienie tych wad i rozpoczęcie leczenia”– powiedziała prof. Respondek-Liberska. Przyznała, że jej marzeniem jest stworzenie w Polsce pierwszej europejskiej kliniki kardiologii prenatalnej.
„To spiritus movens zmian w naszych działaniach” – powiedziała o dr Jakrzewskiej-Sawińskiej Jolanta Kwaśniewska, wyjaśniając, że to pod jej wpływem Fundacja „Porozumienie Bez Barier”, zajmująca się do tej pory głównie dziećmi i młodzieżą, w centrum swoich zainteresowań postawiła teraz seniorów. – Panią Annę poznałam pięć lat temu. Jest osobą niezwykłą i niezłomną. To ona zmieniła mój sposób myślenia i przekonała do zajęcia się grupą osób mających ogromne doświadczenie życiowe i kompetencje, lecz w Polsce zapomnianą”- dodała.
Laureatka honorowego tytułu, mimo 87 lat, jest niezwykle aktywna. Kieruje Wielkopolskim Hospicjum Domowym dla Dzieci i Dorosłych, jest też kierownikiem medycznym Poradni Geriatrycznej w Poznaniu. Z jej inicjatywy powstaje pierwsze w Polsce hospicjum dla starszych osób, w którym pobyt nie będzie uzależniony od konkretnego schorzenia (NFZ finansuje tylko hospicja onkologiczne). Swoje sukcesu zawdzięcza, jak twierdzi, szczęściu do ludzi.
„Mam wspaniały zespół. Pracują ze mną emerytowani profesorowie, wspaniali lekarze, i wspólnie robimy to wszystko. Wiele rzeczy udało nam się zrobić również dzięki Pani ogromnej życzliwości, bo doskonale Pani wie, że starsi ludzie są w Polsce dyskryminowani” – zwróciła się do Jolanty Kwaśniewskiej dr Jakrzewska-Sawińska.
Partnerem plebiscytu Kobiety Medycyny 2016 i fundatorem upominków dla laureatek była marka Pharmaceris.