Kobieta, farmaceuta i koronawirus

Pandemia COVID-19 w Polsce poskutkowała wprowadzeniem licznych ograniczeń w kontaktach międzyludzkich. Dotyczy to również wizyt w przychodniach i aptekach, z których korzysta się tylko w naglących przypadkach. W obecnym czasie izolacji nie jest łatwo znaleźć sprawdzone odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem, dlatego, w ramach programu Recepta na Sukces, umożliwiony został bezpłatny kontakt z lekarzem rodzinnym, lekarzem ginekologiem i farmaceutą w formie wideoczatu.

Z uwagi na duże zainteresowanie, do grona specjalistów w programie dołączyła farmaceutka, która będzie dostępna 15 kwietnia – od 19:00-21:00. Obecnie można również skontaktować się z lekarzem ginekologiem (w poniedziałki i piątki w godz. 17.00-19.00) oraz lekarzem rodzinnym (we wtorki w godz. 17.00-19.00 i czwartki w godz. 19.00-21.00).

Aby skorzystać z możliwości kontaktu z farmaceutą lub lekarzem, wystarczy wejść na Facebookowy profil projektu „Recepta na sukces” – w utworzonym wydarzeniu: bit.ly/Receptanasukces znajdują się wszystkie informacje i instrukcja krok po kroku jak skontaktować się ze specjalistami.

Więcej informacji na profilu FB programu: www.facebook.com/ReceptaNaSukcesMed.

#Porozmawiajmyotwarcie

W trakcie rozmowy z farmaceutą istnieje możliwość zasięgnięcia rzetelnej informacji o tym, w jaki sposób można bezpiecznie dbać o swoje zdrowie. Można będzie uzyskać wskazówki, w jaki sposób zachować bezpieczeństwo w aptece, żeby nie zagrażać zdrowiu swojemu i innych klientów. To jednak nie wszystko, ponieważ tym, czego najbardziej potrzebują pacjenci, jest dobra rozmowa.

Jak zauważa mgr Agnieszka Stankiewicz, farmaceutka biorąca udział w programie: Niby każdy przyzwyczaił się już do kolejek i tego, że należy zachować odstęp, ale aktualne obostrzenia rodzą w ludziach frustrację, a nawet agresję. Apteka staje się często sceną takich wydarzeń.

Dużym problemem są dla niektórych strefy samoobsługowe z dermokosmetykami, które w przeciwieństwie do drogerii, zostały zamknięte dla klientów apteki.

Zamknięcie stref samoobsługowych jest  konieczne ze względów bezpieczeństwa. Niezbędna jest wzmożona ostrożność – tłumaczy mgr Agnieszka Stankiewicz, i dodaje – Pacjenci przychodzą do apteki nie tylko po leki, ale także… kupić szampon lub krem do twarzy. To daje im poczucie normalności, że to, co dzieje się teraz, kiedyś przeminie. Jeśli nie mogą dokonać zakupu w strefie samoobsługowej, to budzi ich frustrację. Warto tłumaczyć i wyjaśniać jak bezpiecznie korzystać z usług apteki – także online.

Z myślą o studentach farmacji i medycyny

Sytuacje, o których wspomina farmaceutka Agnieszka Stankiewicz związane są z przyszłym środowiskiem pracy obecnych studentów farmacji. Dlatego akcja bezpłatnych rozmów z farmaceutą i lekarzami stanowi nie tylko pomoc dla kobiet w czasie epidemii, ale także jest wstępem do VI edycji programu „Recepta na Sukces”. W jego ramach została zainicjowana kampania społeczno-edukacyjna pod hasłem „Porozmawiajmy otwarcie o…” #porozmawiajmyotwarcie. W ramach kampanii będą podejmowane działania zwiększające świadomość studentów medycyny i farmacji, a także lekarzy i farmaceutów
w zakresie potrzeb komunikacyjnych kobiet podczas konsultacji ginekologicznej lub farmaceutycznej. Działania mają także zwiększyć świadomość pacjentek w zakresie tego, jakich informacji na temat ich życia intymnego potrzebuje lekarz czy farmaceuta, by móc we właściwy sposób zatroszczyć się o ich zdrowie.

Impulsem do wsparcia studentów, w tym studentów farmacji, są, oprócz aktualnego zapotrzebowania, także głębokie zmiany, jakie zachodzą w obszarze społecznych oraz systemowych i ustawowych oczekiwań związanych z zawodem farmaceuty. Dlatego też program objęły swoim patronatem dwie organizacje studenckie:  Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. We współpracy z ekspertami oraz organizacjami studenckimi zainicjowana zostanie publiczna debata na temat roli komunikacji w budowaniu relacji z pacjentkami.