Kluczbork zbadał dziecięce kręgosłupy

Szpital Vital Medic Centrum Leczenia Kręgosłupa zakończył właśnie cykl sobotnich badań przesiewowych wykrywania wad postawy u dzieci. Konsultacje odbywały się regularnie raz w miesiącu w szpitalu w Kluczborku, a cały pilotażowy program trwał od listopada 2017 r. do lutego 2018 r. i był w pełni darmowy dla wszystkich jego uczestników.

Na badania zjeżdżali się rodzice z dziećmi z całego województwa opolskiego.  Badania przeprowadzone zostały przez wykwalifikowaną kadrę fizjoterapeutów z Zakładu Rehabilitacji Szpitala Vital Medic, w ramach Programu wczesnego wykrywania i zapobiegania wad postawy u dzieci, realizowanego w partnerstwie i pod patronatem naukowym Instytutu Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

W programie udział wzięło 149 osób w wieku od 6 do 15 lat. Wyniki badań przeprowadzonych w naszym szpitalu wykazują, że aż u 40% przebadanych została wykryta co najmniej niewielka wada postawy, która wymaga konsultacji z fizjoterapeutą, a w niektórych przypadkach nawet wizyty u lekarza ortopedy lub w poradni leczenia wad postawy dla dzieci.

Badania wczesnego wykrywania wad postawy udowadniają, jak ważna jest profilaktyka związana z utrzymaniem zdrowego kręgosłupa w młodym wieku i jak wielki ma to wpływ na kondycję zdrowotną w przyszłości!