Karmienie piersią dobre dla mamy i dziecka

Co roku między 26 maja a 1 czerwca obchodzony jest w Polsce Tydzień Promocji Karmienia Piersią. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego, promocja karmienia mlekiem mamy, a także obalanie mitów związanych  z karmieniem naturalnym.

„Mleko matki jest najlepszym pokarmem jaki można podarować niemowlęciu, ponieważ zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju, a także chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami. Nie istnieje żaden inny pokarm, który dorównywałby mleku matki i zawierał wszystkie jego wyjątkowe właściwości, najważniejsze dla dziecka w początkowym okresie życia – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela.

Karmienie mlekiem mamy niesie za sobą wiele pozytywnych właściwości nie tylko dla dziecka, ale również dla Mamy. Zawiera ono ponad 300 unikalnych składników, w tym enzymy, hormony i przeciwciała. Podane maluchowi tuż po porodzie wspiera m.in. rozwój układu pokarmowego maleństwa. Dodatkowo zawarte
w mleku matki tłuszcze omega-3 nie powodują otyłości, naturalny pokarm nic nie kosztuje, jest zawsze dostępny i gotowy do spożycia bez żadnego przygotowania. Co najważniejsze – dzięki bliskości podczas karmienia piersią, między matką a dzieckiem umacnia się bezcenna więź emocjonalna.

Mleko mamy to również naturalne zabezpieczenie przeciw wielu alergiom oraz ochrona przeciw chorobom cywilizacyjnym. Mamy natomiast dzięki karmieniu maluszka mają lepsze samopoczucie, łatwiej znoszą sytuacje stresogenne i znacznie rzadziej występuje u nich depresja poporodowa.