Jolanta Kwaśniewska: Za mało mówimy o rzeczach dobrych

25 marca br. w siedzibie Fundacji Porozumienie bez Barier spotkały się Kobiety Medycyny 2015 – laureatki i kandydatki plebiscytu zorganizowanego przez redakcję Portali Medycznych, pod honorowym patronatem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.

fot. Marta Jakubiak

„Jest mi niezmiernie miło, że plebiscyt Kobiety Medycyny stał się już wydarzeniem cyklicznym, gdyż wspaniałych i zaangażowanych kobiet w polskiej medycynie i ochronie zdrowia jest tak wiele, że potrzeba co najmniej kilku edycji, aby je wszystkie pokazać i wyróżnić” – powiedziała Marta Koton-Czarnecka, redaktor naczelna Portali Medycznych otwierając spotkanie. Po krótkim przypomnieniu sylwetek ubiegłorocznych laureatek rozpoczęło się wręczanie pamiątkowych dyplomów oraz upominków laureatkom tegorocznym.

Zdobywczymi V miejsca Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, odbierając nagrodę z rąk Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej przypomniała, że w leczeniu nowotworów równie ważne jak profesjonalna wiedza lekarska jest zwykłe, ludzkie wsparcie. Tego samego zdania jest zdobywczyni IV miejsca, prof. Alicja Chybicka, która leczenie i pomocą dzieciom chorym na nowotwory zajmuje się już od równo 40 lat. „Politykiem jestem od lat 3, przede wszystkim jestem i będę lekarzem” – podkreślała prof. Chybicka

„Jestem zwykłym dyrektorem, choć niezwykłej placówki – mówiła dr Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, która w plebiscycie Kobiety Medycyny 2015 zajęła III miejsce. – Krakowskie pogotowie przejęłam 15 lat temu z wielomilionowym długiem, teraz nasze finanse pozwalają nam inwestować w najnowocześniejszy sprzęt. Ale to nie sprzęt jest najważniejszy, tylko ludzie. Mamy wspaniałych pracowników, o czym świadczą liczne nagrody i puchary zdobywane w międzynarodowych zawodach ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku nasze karetki wyjeżdżały 160 tys. razy. Niestety, w mediach mówi się o pogotowiu ratunkowym, tylko wtedy, gdy karetka nie dojedzie na czas. O tym, że dojeżdża przeszło 3 miliony razy rocznie w skali kraju się nie mówi”.

Drugie i pierwsze miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu Kobiety Medycyny przypadło paniom zajmującym się leczeniem dzieci – prof. Mieczysławie Czerwionce-Szaflarskiej z Bydgoszczy, konsultantowi krajowemu gastroenterologii dziecięcej, która spostrzegła, że pediatrzy stanowili najliczniejszą grupę wśród nominowanych do tytułu Kobiety Medycyny 2015 – oraz Ewie Błaszczyk, prezes Fundacji Akogo? i inicjatorce budowy Kliniki Budzik.

„Zaczynamy starania o rozszerzenie ministerialnego programu wybudzania ze śpiączki. Chcemy, aby dostęp do tych procedur miały nie tylko dzieci, ale również młodzi dorośli, np. młodzi motocykliści, którzy zapadli w śpiączkę w konsekwencji wypadku drogowego. Tych osób jest dużo, a obecnie nie możemy im pomóc, jesteśmy wobec nich bezradni” – mówiła Ewa Błaszczyk.

Oficjalną część spotkania zakończył wykład „Społeczne i kulturowe uwarunkowania zdrowia kobiet”, który wygłosiła prof. dr hab. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. W nawiązaniu do niego, Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska zaapelowała do kobiet o zdrowy egoizm i znalezienie czasu dla siebie, w tym m.in. na regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Niezwykle miłym akcentem było wręczenie przez Bożenę Janicką, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Pani Prezydentowej Jolancie Kwaśniewskiej oraz red. Marcie Koton-Czarneckiej, jako przedstawicielce redakcji Portali Medycznych statuetek „Kobiety Kobietom”. W laudacji do wyróżnienia napisano iż jest ono nagrodą za „działalność pokazującą ważny wkład oraz wielopłaszczyznową pracę kobiet w ochronie zdrowia, które zwykle łączą pracę zawodową z rolą żony i matki i przenoszą w swoją codzienną pracę ciepło rodzinne i wrażliwość”.