Jak się chronić przed zakażeniem koronawirusami

Najpierw w Wuhan w Chinach, a potem w kilku innych państwach azjatyckich i USA pojawił się dotąd nieznany i potencjalnie niebezpieczny wirus wywołujący zagrażającą życiu chorobę układu oddechowego. W związku z tym, eksperci przypominają zasady, których wdrożenie pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia, a także jego ewentualne skutki.

Według danych, które 23 stycznia br. podał Główny Inspektorat Sanitarny, na świecie (głównie w Chinach) odnotowano już co najmniej 448 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zwanym przez fachowców “2019-nCoV”, a przez media “koronawirusem z Wuhan” (od miasta, w którym go po raz pierwszy wykryto). Ponadto, władze chińskie ogłosiły, że 17 spośród zakażonych nowym wirusem osób zmarło. Warto zaznaczyć, że Chiny podają inną (większą) liczbę zakażonych niż GIS, ale chińskie dane mogą uwzględniać też przypadki niepotwierdzone laboratoryjnie.

Co to są koronawirusy

To grupa wirusów znanych z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS czy MERS. 

Eksperci informują, że objawy zakażenia nowym koronawirusem są zbliżone do ciężkiej grypy albo zapalenia płuc. Mogą to więc być m.in: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności.

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat, w którym zaleca się osobom powracającym z Chin (zwłaszcza z miasta Wuhan), u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłaszanie się do izby przyjęć oddziałów zakaźnych i poinformowanie o odbytej podróży.

Osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

W związku z ryzykiem rozwoju epidemii wywołanej przez nowego wirusa międzynarodowi eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń: 

 • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol, 
 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą, 
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach, 
 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem, 
 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów, 
 • Zaszczep się przeciw grypie, 
 • Jeśli podróżujesz do Azji, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk. 

Co wiemy o nowym koronawirusie

 • Liczba zakażeń nim rośnie. 23 stycznia, według danych władz chińskich, wszystkich chorych było już ponad  600 (dzień wcześniej – 573). W Chinach zmarło dotąd 17 osób, najmłodsza miała 48 lat, a najstarsza – 89. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że oficjalne dane są zaniżane. Według London Imperial College’s MRC Centre for Global Infectious Disease, liczba zakażeń sięga już 4 tys.
 • Poza Chinami, po jednym przypadku nowego koronawirusa wykryto w: Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, USA i Arabii Saudyjskiej, a dwa przypadki odkryto w Wietnamie.
 • Nadal nie wiadomo, skąd wywodzi się nowy wirus. Najnowsze podejrzenie jest takie, że może pochodzić od węży (piszący o tym „Journal of Medical Virology” zaznacza, że są to dopiero wstępne badania). Inne hipotezy wskazują, że mógł przejść na człowieka ze szczurów czy borsuków. 
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na razie nie podjęła decyzji o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego na całym świecie.

Vik/jw, zdrowie.pap.pl 

Fot. PAP/J. Kamiński

Źródła: 

Strona internetowa WHO

Strona Głównej Inspekcji Sanitarnej