Jak przygotować się do wizyty u dermatologa

W okresie pandemii COVID-19 dostęp do specjalistów jest utrudniony, dlaczego tak ważne jest, by pacjenci dobrze przygotowali się do wizyty i wynieśli z niej jak najwięcej. Chorzy z łuszczycą otrzymali narzędzie, które może im w tym pomóc. To interaktywny i spersonalizowany przewodnik do rozmowy z lekarzem, stworzony w ramach kampanii edukacyjnej „Czysta sytuacja”.

Spersonalizowany przewodnik dla pacjentów z łuszczycą zawiera wskazówki pomocne przed, w trakcie i po wizycie lekarskiej. Aby go pobrać wystarczy wejść na stronę kampanii Czystasytuacja.pl i odpowiedzieć na kilka pytań. Dotyczą one między innymi oceny przez chorego stosowanych dotychczas terapii oraz priorytetów dotyczących celów leczenia – czy dla danego pacjenta najważniejsze jest pozbycie się stałego swędzenia, czy raczej większa pewność siebie w miejscu pracy. W ten sposób otrzymujemy kilkustronicowy przewodnik, który ma pomóc w rozmowie z dermatologiem, dobraniu właściwej terapii i w efekcie uzyskaniu czystej skóry, wolnej od zmian łuszczycowych.

Biorąc pod uwagę, że my lekarze mamy ograniczoną ilość czasu, jaką możemy przeznaczyć dla pacjenta (zgodnie z kontraktem NFZ 15 lub 20 minut), to solidne przygotowanie do wizyty jest bardzo ważne. Zwłaszcza teraz w dobie COVID-19, kiedy wiele oddziałów dermatologicznych zostało przekształconych w placówki jednoimiennie, w związku z czym dostęp do specjalistów jest dodatkowo utrudniony – wyjaśnia prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP/CSK MSWiA w Warszawie.

Niewskazane są „upiększacze”

Ekspertka radzi, by w domu, przed wizytą spisać sobie listę kontrolną z tematami, które powinniśmy poruszyć z lekarzem, np. jak silne jest odczuwanie przez pacjenta bólu lub swędzenia skóry, co przeszkadzało w chorobie od ostatniej wizyty. Można zrobić zdjęcia zmian łuszczycowych, szczególnie, gdy doszło do zaostrzenia objawów i pokazać je lekarzowi. Warto też zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań i konsultacji, a także przynieść spis wszystkich przyjmowanych leków, nie tylko na łuszczycę.

Zgodnie z zaleceniami towarzystw naukowych, na wizytę do dermatologa trzeba przyjść bez makijażu ani żadnych innych „upiększaczy”. Niewskazane są również manikiur hybrydowy, ponieważ może zakryć zmiany chorobowe. – Zachęcam, by szczerze i otwarcie rozmawiać
z lekarzem
– mówi prof. Irena Walecka. – Na przykład nie ukrywać stosowania ziół, które w przypadku dziurawca czy rumianku mają właściwości światłouczulające, i w połączeniu z fototerapią mogą doprowadzić do powikłań w postaci zmian na skórze.

Warto też pytać o nowoczesne, skuteczne możliwości leczenia, np. możliwość leczenia biologicznego. Zwłaszcza, że ostatnio modyfikacji uległy zasady kwalifikacji do tego typu terapii. Co się zmieniło?

M.in. od 1 stycznia leczenie biologiczne mogą rozpocząć także ci pacjenci, którzy nie spełniają części kryteriów opisanych w programie lekowym, po uzyskaniu zgody Zespołu Koordynacyjnego ds. leczenia biologicznego w łuszczycy. Dotyczy to pacjentów ze zmianami w tzw. miejscach szczególnych, tj. owłosionej skórze głowy, twarzy, okolicy narządów płciowych, dłoni, stóp czy paznokci. Zniesiono też ograniczenia czasowe w leczeniu łuszczycy w przypadku niektórych grup leków. Wszystkie szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian znajdują się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/chorobynieonkologiczne?fbclid=IwAR0ZktFYS_ZnmhAoh0jlblsnFOKv5rNGunZAkEOoqQgtRduXxteYcjagyFo

Liczy się aktywna postawa

Partnerska i otwarta rozmowa z lekarzem prowadzącym jest bardzo ważna. To w dużym stopniu od relacji lekarz-pacjent zależy powodzenie procesu terapeutycznego. Jeśli mamy zaufanie do lekarza, to będziemy stosować się do jego zaleceń, ale też powiemy mu o niezadowalających efektach leczenia, co również jest bardzo istotną informacją – tłumaczy prof. Irena Walecka. – Czasem sprawy trzeba wziąć we własne ręce, gdy pojawi się problem – nie lekceważyć go, a stawić mu czoła. Także poprzez szczerą rozmowę z lekarzem – podkreśla ekspertka.

Profesor zachęca pacjentów do aktywnej postawy w procesie leczenia
i wychodzenia z inicjatywą rozmowy, także na tematy intymne, jak na przykład plany powiększenia rodziny. W przypadku łuszczycy ma to znaczenie o tyle, że niektóre leki działają teratogennie (mogą uszkadzać płód) i nawet do trzech lat po ich stosowaniu kobiety nie powinny zachodzić w ciążę.

Tymczasem, jak wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej w ramach kampanii Czysta Sytuacja wśród 191 chorych z łuszczycą, co trzeci pacjent jest średnio zadowolony z rozmowy z lekarzem na temat obecnej terapii, jej rezultatów i oczekiwań. 38% badanych jest z kolei niezadowolonych lub wręcz bardzo niezadowolonych z efektów leczenia w kontekście zmniejszenia zmian skórnych.

Przewodnik do rozmowy z lekarzem można pobrać bezpłatnie, wchodząc na stronę www.CzystaSytuacja.pl (w zakładkę Porozmawiaj ze swoim lekarzem). Na stronie kampanii znajdują się również porady lekarzy dermatologów, filmy przedstawiające historie osób chorujących na łuszczycę i można także podzielić się własnym doświadczeniem życia z tą chorobą.