Obalamy mity związane z opalaniem

kk

Okres wakacyjny wiąże się z różnymi wyjazdami i spędzaniem wolnego czasu głównie na świeżym powietrzu. Miłośnicy opalania korzystają z okazji i promieni słonecznych, aby uzyskać ładną, wakacyjną opaleniznę. Stosowanie nowoczesnych filtrów przeciwsłonecznych pozwala na większą ochronę w trakcie opalania niż dotychczas. Jednak wokół produktów chroniących przed słońcem krąży wiele mitów. Ich wyjaśnienie i zrozumienie pozwoli na właściwe korzystanie z tych produktów.

Mity dotyczące ochrony przed słońcem:

  • Nie zawsze trzeba chronić się przed słońcem – wiele osób jest przekonanych, że stosowanie kremów przeciwsłonecznych powinno odbywać się tylko w wybranych sytuacjach, np. kiedy pływamy na basenie bądź kąpiemy się nad morzem, ponieważ wtedy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Jednak światło ultrafioletowe jest szkodliwe niezależnie od tego, „ile swojego ciała pokazujemy na słońcu”. Są osoby, które uważają, że w pochmurne nie należy się niepokoić działaniem promieni słonecznych. Prawda jest inna – bez względu na pogodę jesteśmy narażeni na promieniowanie UV.
  • Kremy przeciwsłoneczne chronią przed wchłanianiem witaminy D – według tej teorii osoby stosujące produkty chroniące przed słońcem, nigdy nie osiągają odpowiedniego poziomu witaminy D. W rzeczywistości światło słoneczne potrafi przenikać przez ubrania, a stosowane kremy ochronne tracą swoją skuteczność. Nie zawsze pamiętamy o stosowaniu filtru przed każdym wyjściem na słońce. Zdaniem naukowców od 5 do 30 minut słońca dziennie pozwala na stworzenie odpowiedniej ilości witaminy D.
  • Filtry przeciwsłoneczne są przyczyną problemów zdrowotnych – mit ten dotyczy badania, w którym szczury narażone na działanie oksybenzonu, składnika filtrów przeciwsłonecznych, miały potem negatywne skutki uboczne. Aktualne badania nie wykazały toksyczności oksybenzonu na organizm ludzki.
  • Zrobienie makijażu może zastąpić stosowanie produktów chroniących przed słońcem – makijaż z pewnością nie jest dobrym zamiennikiem filtru przeciwsłonecznego, powinien być traktowany jako dodatkowa warstwa ochrony, a nie stanowić jego podstawę.
  • Krem przeciwsłoneczny jest ważniejszy niż przykrycie ciała – zdaniem wielu osób stosowanie kremów przeciwsłonecznej daje ochronę na cały dzień i nie wymaga stosowania dodatkowych środków zapobiegania promieniom słonecznym w postaci przykrycia ciała czy nakrycia głowy. W rzeczywistości nakrycie głowy i odzież mogą być lepszą ochroną niż niejeden filtr przeciwsłoneczny.
  • Kremy przeciwsłoneczne są wodoodporne – żaden produkt chroniący przed słońcem nie daje 100% ochrony przed wodą. Osoby narażone na działanie wody powinny ponownie użyć filtrów przeciwsłonecznych. Ponadto przed odbyciem kąpieli w morzu czy na basenie należy zastosować krem przeciwsłoneczny i odczekać 10-15 minut.

Źródło: medicalnewstoday