Jak chronić oczy podczas wakacyjnych wojaży?

W czasie letniego wypoczynku nie zapominajmy o ochronie naszego wzroku. Wyjeżdżając na wakacje warto ze sobą zabrać nie tylko okulary przeciwsłoneczne, ale także krople do oczu, a osoby zażywające kąpieli w morzu i jeziorze także okulary do pływania – radzi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.

Nasze oczy mogą być narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, ale także wody. Nie zapominajmy o tym, podczas wypoczynku czy to w górach, czy nad morzem.

Siatkówka oka osób o białej karnacji skóry ma stosunkowo mało barwnika i nie jest przystosowane do ostrego słońca, przy czym szkodliwość światła słonecznego dla jasnych oczu jest większa niż dla ciemnych. Oczy pochłaniają każdą długość fali emitowanego przez niego promieniowania, nawet tą, której nie widzimy i nie rejestrujemy, a stopień wywołanych przez nie uszkodzeń bez należytej ochrony oczu zależy od dawki, czasu ekspozycji i wieku (czym jesteśmy starsi, tym uszkodzenia większe). Dlatego jeżeli chcemy długo i dobrze widzieć, musimy – w nasłonecznionym środowisku, do którego nie jesteśmy przystosowani, na przykład wyjeżdżając na urlop do ciepłych krajów lub pracując na dworze przy afrykańskiej aurze, którą mamy ostatnio w Polsce – chronić oczy przed nadmiarem światła.

– Podstawowym sposobem ochrony wzroku latem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które mają szkła minimalnie z filtrem UV 400, są wyposażone w odpowiednie filtry, który odcinają szkodliwe dla oczu długości fali świetlnej, szczególnie tej w zakresie światła niebieskiego. Ponadto zaopatrzone w powłoki utwardzające, które pozwalają uczynić je bardziej odpornymi na zarysowania czy stłuczenie. A jeśli chcemy dodatkowo zmniejszyć poziom zmęczenia oczu, warto zadbać o to, aby okulary przeciwsłoneczne miały dodatkowo filtr polaryzacyjny, który tłumi lśniące odbicia. Dobre okulary przeciwsłoneczne to takie, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dopasowane do kształtu naszej twarzy, nie zsuwające się, nie spadające z nosa i nie uciskające głowy. Nie mogą być zbyt luźne, muszą chronić nasze oczy z każdej strony, także po bokach – mówi  lek. okulista Justyna Krowicka.

Aby mieć pewność, że okulary przeciwsłoneczne spełnią swoją funkcję i nie zaszkodzą naszemu wzrokowi warto kupić je w salonie optycznym. Oczy powinniśmy chronić także podczas pobytu w wodzie. W tym przypadku dobrze sprawdzą się okulary pływackie, które stanowią dobrą ochronę dla oczu bez względu na to czy pływamy w naturalnym akwenie czy w basenie z chlorowaną wodą. W ten sposób chronimy oczy nie tylko przed podrażnieniem lecz również przed stanem zapalnym spojówek lub w gorszym przypadku rogówki. Dobrze dopasowane okulary ochronią oczy przed wszelkim zanieczyszczeniem i bakteriami.

– Zapalenie spojówek szybko zdiagnozowane najczęściej łatwo poddaje się leczeniu w odróżnieniu od zapaleń rogówki, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a samo leczenie takich schorzeń bywa skomplikowane. Najbardziej narażone są w tym przypadku małe dzieci, ludzie w podeszłym wieku, kobiety w ciąży oraz osoby używające soczewek kontaktowych – zaznacza lek. okulista Justyna Krowicka. 

Przed wejściem do wody należy też pamiętać o wyjęciu soczewek kontaktowych. Zwłaszcza latem należy poświęcać tej kwestii sporo uwagi. Pod soczewkę mogą się łatwo przedostać drobnoustroje. W związku z tym zalecane jest korzystanie z jednodniowych soczewek, które można po wyjściu z wody wyrzucić.

– Podczas pływania do oka może również przedostać się jakieś ciało obce, np. ziarnka piasku. Nie należy wówczas przecierać oczu, ponieważ nawet niewielkie ziarnko może oko boleśnie zranić – podsumowuje lek. okulista Justyna Krowicka. Po wyjściu z wody najlepiej od razu zakroplić oczy sztucznymi łzami bez konserwantów.

W czasie letnich upałów warto wypracować sobie nawyk regularnego nawilżania naszych oczu, ponieważ wysokie temperatury przyczyniają się do tego, że oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub ich skład nie jest odpowiedni, aby nawilżać oko.

–  Łzy pełnią bardzo ważne funkcje dla oka: nawilżają i chronią przed infekcjami i mikrourazami. Przyczyną zespołu suchego oka jest zbyt mała produkcja łez, ich nadmierne parowanie, przewlekłe stany zapalne czy problemy hormonalne. Pojawiają się wówczas problemy związane z wysychaniem spojówki, rogówki, a nawet całego oka, co w konsekwencji prowadzi do sporego dyskomfortu: uczucie kłucia,  piasku w oku, ciała obcego w oku, nadmiernego zmęczenia lub zaczerwienienia oka, czy bólu,  a to może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Rozwiązaniem są preparaty imitujące sztuczne łzy, zwłaszcza z kwasem hialuronowym. Ważne, aby stosować je regularnie, nawet kilka razy dziennie. Jeżeli jednak nie przynoszą one wyraźnej ulgi należy skonsultować się z okulistą, ponieważ zespół suchego oka może mieć inne przyczyny niż wysoka temperatura  – radzi specjalistka z kliniki okulistycznej Gemini w Ostrawie.