Ważne książki Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani” wydało właśnie dwie istotne pozycje książkowe, które z pewnością pozwolą zrozumieć nie tylko świat osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale też i ich bliskich.

Lista obecności jest zapisem wywiadów z ojcami dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, zaś Dojrzewanie Miłość Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną to pomoc dla rodziców, którzy nie zawsze wiedzą jak wspierać swoje dzieci w tej ważnej sferze życia.


Lista obecności, jedna z dwóch pozycji sygnowanych przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”, to próba obejrzenia naszego świata oczami ojców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Jak napisał we wstępie do książki Tadeusz Sobolewski, ojciec 28-letniej Celi, „Pamiętam, kiedy urodziła mi się córka Cela i okazało się, że ma zespół Downa. Pierwsza jasna myśl, która przebiła depresję, była właśnie taka: zostaliśmy wybrani. […] Bartek Królik, ojciec kilkumiesięcznej Guci z zespołem Downa, obiecuje sobie nie iść w ciemność, iść w życie. To nie są tylko poetyckie metafory – to są wezwania do podjęcia męskiego zadania, do walki. Kocham syna, ale nienawidzę downa – mówi inny ojciec.” Już te krótkie cytaty pozwalają wejść w atmosferę zbioru rozmów, stanowiącego świadectwo początkowo rozczarowania, strachu, buntu, które jednak przekształcają się później w afirmację życia, wolę walki, potrzebę wspierania swoich dzieci – innych, słabszych, ale wyjątkowych i wspaniałych.

W projekcie udział wzięli:

  • Bartek Królik – muzyk, wokalista, aranżer, dwukrotny laureat nagrody Fryderyk
  • Arkadusz Bis – informatyk, muzyk, pasjonat Szczecina i popularyzator jego historii
  • Wiktor Bachnik – informatyk, programista
  • Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych, fotograf, filmowiec, scenarzysta
  • Tomasz Karasiński – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej
  • Stanisław Sulenta – strażak, st. brygadier w stanie spoczynku, były prorektor SGSP
  • Jacek Zalewski – niegdyś biznesmen (ZIBI), obecnie prezes Stowarzyszenia Dobra Wola
  • Bogusław Kotula – ekonomista, prezes zarządu Mokate Sp. z .o.o.
  • Zbigniew Izdebski – pedagog, seksuolog

Wywiady przeprowadzili Judyta Sierakowska, Iza Klementowska, Elżbieta Zakrzewska-Manterys, Milena Rachid-Chehab i Aleksandra Fandrejewska. Za fotografie odpowiada Anna Orłowska.

Zbiór wywiadów to książka skierowana do ogółu społeczeństwa. Inaczej jest w przypadku drugiej pozycji, której adresatami są rodzice osób intelektualnie niepełnosprawnych. Dojrzewanie Miłość Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną autorstwa dr Izabeli Fornalik to książka powstała w wyniku wielu lat doświadczeń autorki jako edukatorki seksualnej. Stanowi ona odpowiedź na potrzeby zarówno rodziców chcących wspierać swoje córki i synów, jak i tych młodych ludzi, którzy często nie radzą sobie ze swoją seksualnością. Podpowiada, jak rozmawiać, jak reagować na nieraz krępujące pytania
i zachowania, oswaja opiekunów z tą intymną sferą życia ich dzieci.