V Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich

9 czerwca, w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Regionalnego  Centrum Naukowo-Technologicznego, odbędzie się V Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich.

Impreza, w której udział jest bezpłatny, odbędzie się w godzinach 11-14. Oficjalne zaproszenie otrzyma kilkaset wcześniaków, które przyszły na świat, w ostatnich latach, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jednak wydarzenie ma charakter otwarty i może uczestniczyć w nim każda osoba, rodzina, której dotknął problem wcześniactwa. – Tradycyjnie chcemy spotkać się z pacjentami, powspominać, pokazać, że wcześniaki mogą rozwijać się normalnie, choć jest to grupa najbardziej delikatna i wymagająca szczególnej  troski – mówi, zapraszając, dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Na uczestników zjazdu czekać będzie mnóstwo atrakcji. Już samo miejsce: Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego jest niezwykłe. RCNT , nieodpłatnie udostępni pomieszczenia na potrzeby zjazdu, kolejny rok z rzędu. W trakcie imprezy, porad, udzielać mają specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Swoje stoiska będą mieć firmy produkujące produkty dla dzieci. Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich wylicza, że atrakcje zapewniać będą również przedstawiciele m.in: Muzeum Zabawek i Zabawy, Akademii Tańca Dance Fit, Kawki Zabawki, Akademii Kreatywności, Grupy Akrobatycznej pod kierownictwem Tomasza Dziuby. Tradycyjnie, imprezę uświetni tort. Tegoroczny, zostanie wykonany z babeczek w kolorze liliowym – symbolizującym wcześniactwo. Udział w zjeździe zapowiedzieli przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Kobiety, na specjalnym stoisku będą mogły uzyskać informacje i fachowe porady z zakresu profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. Dodatkowo, każda mama otrzyma zaproszenie na bezpłatną cytologię od projektu “Jestem kobietą. Cytologia”. O oprawę fotograficzną wydarzenia zadba Aneta Zdradzisz.