Trądzik trzeba leczyć

Niemal 50% dorosłych kobiet zmaga się z trądzikiem. Nie jest to jednak młodzieńczy trądzik, związany zazwyczaj z okresem dojrzewania. Problemy skórne objawiające się głównie czerwonymi, bolesnymi zmianami zapalnymi, które rozwijają się stopniowo w strefie U, czyli podbródku, żuchwie i szyi, są objawami związanymi z trądzikiem osób dorosłych. Wygląda i przebiega on zupełnie inaczej niż u nastolatków, dlatego też powinien być inaczej leczony.

Przyczyną pojawienia się trądziku dorosłych są między innymi uwarunkowania genetyczne. Badania wskazują, że mniej więcej 50% kobiet zmagających się z nim, ma matkę lub siostrę również cierpiącą na ten problem skórny. Objawy nasilają się zazwyczaj przed miesiączką lub w stresie. Trądzik mogą zaostrzać palenie papierosów, zbyt długa ekspozycja na słońce oraz kosmetyki czy leki. Również niektóre produkty jak nabiał (np. mleko i ser) czy produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. żywność i napoje z dużą zawartością cukru, ziemniaki, białe pieczywo czy biały ryż mogą nasilić jego objawy.

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego, więc należy go leczyć w inny sposób. Sposób leczenia zależy od wielu czynników, szczególnie od czasu trwania choroby, jej nasilenia i postaci. Zaleca się przede wszystkim leczenie zarekomendowane oraz kontrolowane przez dermatologa, który na podstawie przeprowadzonego badania dobiera odpowiednie leki, w niektórych przypadkach dostępne tylko na receptę.
Istnieją 2 rodzaje kuracji, jakie może zalecić lekarz: miejscowa oraz doustna. W obu rodzajach kuracji stosuje się, między innymi pochodne witaminy A, które normalizują proces złuszczania komórek naskórka, zapobiegają zatykaniu porów oraz powstawaniu kolejnych zmian.

Lekarz może też zarekomendować antybiotykoterapię zwalczającą bakterie wywołujące trądzik. Jednak przy długofalowym aplikowaniu antybiotyków, bakterie mogą wykształcić oporność i przestać reagować na antybiotyk. Dlatego też, w zależności od rodzaju kuracji, stosuje się je w połączeniu z innymi substancjami, np. pochodnymi witaminy A czy kwasem azelainowym.

Właśnie wspomniany kwas azaleinowy, którego skuteczność w leczeniu trądziku jako pierwsza udowodniła kobieta, dr Marcella Nazzaro-Porro, znajduje się na liście substancji leczących trądzik dorosłych oraz młodzieńczy. Produkty lecznicze, w skład których wchodzi, są dostępne bez recepty, dlatego można je zakupić samemu w aptece. Kwas azelainowy działa wielokierunkowo, dzięki czemu oddziałuje na wiele czynników powodujących trądzik:

• działa przeciwbakteryjnie,
• działa przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo
• zmniejsza powstawanie zaskórników,
• hamuje nadmierną keratynizację w obrębie mieszków włosowych,
• hamuje wzrost i nadmierną aktywność nieprawidłowych komórek barwnikowych naskórka, lecząc przebarwienia.

Możemy podjąć walkę z trądzikiem również poprzez zabiegi kosmetyczne, np. peelingi chemiczne czy fototerapię, jednak w niektórych przypadkach brakuje dowodów na ich skuteczność. Dlatego zamiast do kosmetyczki, zdecydowanie lepiej wybrać się do dermatologa, który zarekomenduje odpowiednią terapię. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jaką kurację się wybierze, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Osiągnięcie optymalnych rezultatów może trwać nawet do kilku tygodni. Jeżeli jednak w czasie leczenia stan skóry będzie się pogarszać, powinno się natychmiast skontaktować z lekarzem.