Poznaj najwybitniejsze kobiety w kardiologii

Sekcja Naukowa Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uhonorowała najwybitniejsze i najbardziej utalentowane kobiety wspierające projekty z dziedziny kardiologii prewencyjnej. Kapituła nagrody przyznała wyróżnienia w pięciu kategoriach tym ekspertkom, których aktywność zawodowa stanowi wielki wkład w rozwój medycyny i ratowanie ludzkiego życia.

  • W tym roku obchodzimy nie tylko stulecie odzyskania niepodległości Polski, ale również stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji Komitet Organizacyjny konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2018” postanowił uhonorować wybitne reprezentantki tej dziedziny, aby podkreślić ich rolę w profilaktyce chorób układu krążenia i promocji zdrowia, a także zwrócić uwagę na korzyści dla społeczeństwa płynące właśnie ze skutecznej prewencji CHUK – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nagrodę w kategorii „Wybitna kardiolog klinicystka – za zrozumienie roli profilaktyki we współczesnym świecie” otrzymała prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska z Instytutu Kardiologii w Warszawie, była prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Laur „Wybitnej kardiolog naukowiec – za osiągnięcia naukowe w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia” przyznano prof. dr hab. n. med. Kalinie Kaweckiej-Jaszcz z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, byłej prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Tytułem „Wybitnej kardiolog w Europie” została uhonorowana prof. dr hab. n. med. Anna Jegier z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezes Europejskiej Federacji Towarzystw Medycyny Sportowej. Za „Wybitną działalność w zdrowiu publicznym” uhonorowano prof. nadzw. dr hab. n. med. Magdalenę Kwaśniewską z Zakładu Medycyny Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a w kategorii „Talent w kardiologii prewencyjnej” zwyciężczynią została dr n. med. Katarzyna Mitręga z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bardzo dziękuję, ta nagroda to dla mnie ogromna przyjemność i zaszczyt. Prewencja jest najważniejsza, a mówię to z perspektywy osoby, która całe życie zajmuje się intensywną terapią kardiologiczną – komentowała ze sceny prof. Stępińska, dziękując za wyróżnienie Komitetowi Organizacyjnemu konferencji, a zarazem jurorom “Kobiet w kardiologii”.