Pomyśl o grypie zanim ona pomyśli o Tobie

Choć na razie aura nam sprzyja, a prognozy nie zapowiadają szybkiego ochłodzenia, warto już dziś pomyśleć o zdrowotnych jesiennych zagrożeniach. Jednym z najpoważniejszych jest grypa, a szczególnie jej powikłania, z których najczęstsze to zapalenie płuc i mięśnia sercowego.

Podczas tegorocznego spotkania FLU FORUM, które odbyło się 12 września, niezależni eksperci dyskutowali m.in. o finansowaniu i organizacji szczepień ochronnych, o języku debaty antyszczepionkowej w mediach oraz o tym, jak przekonać do szczepień osoby, które obawiają się ich negatywnych skutków.

…– Ruchy antyszczepionkowe nie próżnują. W Polsce, a także w wielu krajach Europy Zachodniej zyskują coraz większe rzesze zwolenników. Skutki ich działań są zauważalne zarówno w rosnącej liczbie osób rezygnujących ze szczepień, jak i zachorowań – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Z badań przeprowadzonych przez Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej – od 1 do 7 września bieżącego roku zarejestrowano w Polsce 33.942 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 12,6 na 100 tys. ludności.

Już dziś lekarze zachęcają do szczepień ochronnych, o których nie powinny zapominać szczególnie osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorzy, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

– W związku z aktywnością ruchów antyszczepionkowych w promocję szczepień powinny się aktywnie włączyć organizacje, instytucje oraz samorządy, którym leży na sercu zdrowie publiczne. Każdej jesieni Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia organizuje akcje „Dołącz do grypoodpornych”, na które zaprasza poszczególne grupy społeczne i przedstawicieli zawodów publicznych. Z bezpłatnych szczepień skorzystali dotychczas seniorzy, krwiodawcy, strażacy oraz samorządowcy – mówi prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ ostrzegają!

Grypa to groźna choroba wirusowa, która może doprowadzić do ciężkich powikłań. Wirus może przyczynić się do ciężkiego uszkodzenia serca , płuc, czy nerek. Szczególnie niebezpieczny jest dla pacjentów z przewlekłymi chorobami, starszych, z obniżoną odpornością, w tym dzieci. Powikłania mogą nawet doprowadzić do zgonu. Profilaktyka i szczepienia przeciwko grypie są bardzo ważne.