Otyłość w ciąży wpływa na zachowanie synów

kk

Najnowsze badania opublikowane w  „American Journal of Preventive Medicine” wykazują związek między otyłością w czasie ciąży a zwiększonym ryzykiem problemów w zachowaniu u urodzonych chłopców. Badanie wykazuje, że z problem nie dotyczy mam dziewczynek.

Według oceny Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom 15 na 100 kobiet ciężarnych boryka się z poważną otyłością. Najnowsze badania dostrzegają związek między ciężarem ciała kobiety sprzed i w czasie trwania ciąży a problemami w zachowaniu dziecka, takimi jak: nadpobudliwość psychoruchowa, czy zaburzenia uwagi. Problemy te mogą negatywnie wpływać na relacje dziecka z innym oraz jego wydajność w szkole.

W badaniu skupiono się na dzieciach między 9. a 11. rokiem życia. Zauważono, że u matek, które były otyłe w czasie ciąży, występuje zwiększone ryzyko problemów w zachowaniu ich synów. Podobnie było z kobietami, które w czasie ciąży borykały się z niedowagą. Badanie nie wykazało takiego związku w przypadku matek dziewczynek.

Dr Juliana Deardoff z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wyjaśnia, że badania, które zostały przeprowadzone w przeszłości, wykazywały większą podatność na ekspozycję, np. substancji chemicznych w macicy u chłopców niż u dziewczynek. Zaznacza, że obecne badanie nad matczyną otyłością uwzględnia różnice płci, ale bierze również pod uwagę inne problemy związane z ciężarem ciała, np. niedowaga. W przyszłości planuje sprawdzić, czy różnice między dziećmi obu płci będą się utrzymywać w okresie dorastania, czy ulegną one zmianie.

Źródło: sciencedaily.com