Osobowość może wpływać na płodność

Ekstrawertycy mają największe libido i najwięcej dzieci – dowiedli norwescy naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA).

Naukowcy skorzystali z wyników badań osobowości przeprowadzonych dla ponad 7000 Norwegów (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 1928–1968. Analiza zasugerowała, że najwięcej problemów z płodnością mają osoby … sumienne. Najmniej takich trudności (jak również zwiększone libido) odnotowano u kobiet i mężczyzn będących ekstrawertykami. Dodatkowo badacze stwierdzili, że istotnie mniej dzieci mają mężczyźni neurotyczni. Taką tendencje zaobserwowano szczególnie u panów urodzonych po 1957 roku. Zauważono ponadto, że w Norwegii systematycznie rośnie odsetek bezdzietnych mężczyzn przed 40 rokiem życia, o ile w 1940 roku wynosił on 15 proc., to już w 1970 roku wzrósł do 25 proc.

Vegard Skirbekk, główny autor badania podkreśla, że uzyskane wyniki może ekstrapolować na szerszą populację i podobne trendy obowiązują także poza Norwegią. Badanie przeprowadzone przez norweskich naukowców jest pierwszą europejską analizą wiążącą spadek dzietności z osobowością oraz indywidualnymi cechami partnerów.

Wyniki badań nad związkiem pomiędzy osobowością i płodnością opublikowano na łamach European Journal of Personality.