Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi

Choroby tarczycy są coraz większym wyzwaniem dla lekarzy. Wielu Polaków cierpi z powodu nieprawidłowego poziomu hormonów tarczycowych, choroby Hashimoto oraz niestety nowotworów. Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy, dlatego warto przy tej okazji uważniej przyjrzeć się objawom i profilaktyce nowotworów tego gruczołu oraz skutecznym metodom ich leczenia.

Częstość występowania raka tarczycy rośnie szybko, każdego roku diagnozuje się go u ponad 3,5 tys. osób. Szczególnie często dotyka on kobiet, które stanowią ponad 80 proc. zdiagnozowanych. Co więcej, rak ten atakuje coraz młodsze osoby. Rozpoznanie to stawiane jest u 1 na 5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. rokiem życia. Rak tarczycy jest też trzecim co do częstości występowania nowotworem wśród dzieci.

Różne oblicza raka tarczycy

Co ważne w przypadku większości zachorowań dostępne są skuteczne terapie, a szanse pełnego wyleczenia przekraczają 80%. Dlatego też lekarze często uznają raka tarczycy za jeden z lepiej rokujących nowotworów. Wiele zależy jednak od typu nowotworu. Najczęściej występujące typy raka tarczycy to brodawkowaty i pęcherzykowy.

Te dwa typy nowotworów dosyć dobrze reagują na leczenie. Najczęściej w ich przypadku usunięcie tarczycy i terapia radioaktywnym jodem pozwalają pacjentom wrócić do pełni zdrowia, chociaż oczywiście muszą przyjmować doustnie hormony tarczycy – mówi prof. Marek Dedecjus. kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej warszawskiego Centrum Onkologii
im. Marii Skłodowskiej Curie.

Rak rdzeniasty tarczycy – trudne wyzwanie dla lekarzy

Inaczej wygląda sytuacja pacjentów dotkniętych rzadszym rdzeniastym rakiem tarczycy, dla których obecnie nie ma dostępnej refundowanej terapii. – Od niedawna w Polsce w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych z powodzeniem stosowana jest nowa terapia inhibitorami kinazy tyrozynowej, która daje szanse na lepszej jakości i dłuższe życie. Niestety dotyczy to na razie wąskiej grupy ale mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących pacjentów – twierdzi prof. Dedecjus.

O poszerzenie dostępności do terapii apeluje również Joanna Charchuta, pacjentka dotknięta tym rodzajem nowotworu oraz ambasadorka kampanii Motyle pod Ochroną. – Otrzymanie leczenia to ogromna szansa dla wielu pacjentów. Potrzebujemy więc zmian, które obejmą nie jednostki, a całą grupę chorych i wierzymy, że wkrótce otrzymamy taką możliwość – mówi.

Rak rdzeniasty może przybrać dwie postacie: sporadyczną lub dziedziczną. Pierwsza postać dotyczy niemal 80 proc. chorych, a jej przyczyny wciąż nie są znane. Pozostałe przypadki stanowią nowotwory o podłożu genetycznym, którym mogą towarzyszyć także inne choroby endokrynologiczne. Najrzadszym, ale również najgroźniejszym typem raka tarczycy jest rak anaplastyczny – łatwo daje on przerzuty do węzłów chłonnych i płuc, co znacząco pogarsza rokowania pacjenta. Nie istnieje też w jego przypadku skuteczna terapia.

Co zrobić, by uchronić się przed rakiem tarczycy

– Rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, dlatego tak ważna wczesna diagnostyka Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy jest badanie ultrasonograficzne szyi. Jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian, a lekarz nie wydał innego zalecenia, warto wykonywać je przynajmniej raz na dwa lata – podkreśla prof. Dedecjus.

Na znaczenie regularnej diagnostyki tarczycy zwraca także uwagę Joanna Charchuta. – Rozpoznanie raka tarczycy spadło na mnie w styczniu 2012 roku. Choć biopsja cienkoigłowa niczego nie wykazała, to pobranie wycinka węzła wskazywały jednoznacznie na raka rdzeniastego z przerzutami do węzłów chłonnych. Tylko szybka reakcja chirurga i opieka lekarzy, w ręce których trafiłam dały mi szansę na nowe życie.

Sposób na samodzielne zbadanie tarczycy

Tarczyca to gruczoł, który możemy zbadać samodzielnie, bez konieczności wizyty u lekarza. Choć nie zastąpi to badania USG, pomoże wykryć pierwsze niepokojące symptomy, takie jak drobne guzki, asymetrie czy powiększenie gruczołu.  Elżbieta Kozik z organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny, podaje prosty sposób samobadania przy pomocy szklanki wody i lusterka.

-Bierzemy łyk wody do ust i przełykając w lustrze obserwujemy czy na naszej szyi nie pojawiają się niepokojące zmiany. Uwagę powinny zwrócić,  powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem, które mogą świadczyć o chorobie – mówi.

Zwróć uwagę na dietę

Wielu naukowców wskazuje, że zdrowy tryb życia ma istotnie znaczenie w minimalizowaniu ryzyka raka tarczycy. Badania dowodzą, że utrzymywanie BMI poniżej 25 obniża ryzyko zachorowania – warto więc zadbać o prawidłową dietę. Dla utrzymania prawidłowej pracy tarczycy eksperci szczególnie zalecają spożywanie potraw bogatych w jod (ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaja, pomidory, ziemniaki, banany) oraz selen (pestki dyni, orzechy brazylijskie), a także witaminę C.

Badania USG w ramach Poradni z Apetytem na Życie

Z badań USG tarczycy skorzystać można w Poradni z Apetytem na życie prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Poradnia ta działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania odbywają się w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00. Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.