Nie eksperymentuj z oczami

W mediach co rusz pojawiają się ogłoszenia o „cudownych środkach”, których zażywanie w krótkim czasie prowadzi do usunięcia zaburzeń widzenia i poprawy naszego wzroku. Obietnice niemal gwarantujące „sokoli wzrok” w każdym wieku dzięki krótkiej i niedrogiej kuracji pigułkami, wprowadzają w błąd.

U wielu ludzi cierpiących na różne schorzenia oczu, takie zachęty mogą wywołać zupełnie błędne wrażenie, że nie trzeba się zajmować własnymi oczami, wystarczy łykać cudowne suplementy diety. Okulista prof. dr Jerzy Szaflik,  apeluje:„Żadnych eksperymentów z oczami” – i zachęca wszystkich do maksymalnej troski o ten największy skarb, jaki posiadamy. „Nie ulega dla mnie wątpliwości, że wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Powinien być chroniony na wszelkie możliwe sposoby, bo od sprawności naszych oczu zależy wszystko. Jakość życia, możliwości robienia kariery, praca zawodowa, po prostu radość codziennej egzystencji”.

„W dzisiejszych czasach wzrok atakuje wiele osłabiających go, szkodliwych czynników” – kontynuuje prof. Szaflik dyrektor Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie. „Wpatrywanie się w ekran komputera czy telewizora zwiększa zmęczenie mięśni gałki ocznej. Smog nie tylko ogólnie osłabia organizm, ale ma również wpływ na widzenie, a silne, agresywne światła, wystawiają je na dodatkową ciężką próbę. Można powiedzieć, że to nie jest dobry czas dla oczu, dlatego musimy badać wzrok, żeby reagować jak najwcześniej”.

Profesor Szaflik dodaje również, że „wyniki leczenia zaćmy czy jaskry, dwóch najpoważniejszych zagrożeń układu wzrokowego są tym lepsze, im wcześniej pójdziemy do lekarza. Dzisiejsza wiedza medyczna i technika mogą też poprawić wiele ważnych parametrów procesu widzenia. Nie kierujmy się więc ogólnikowymi obiecankami magicznych kuracji. Jak najszybciej pójdźmy do okulisty”.