Agnieszka Oczkowska z tytułem „Idealnej Mamy”

Troskliwa codzienna opieka nad dzieckiem jest tym bardziej wymagająca, gdy niedomaga ono z powodu choroby. A co w sytuacji, gdy chore jest każde z rodzeństwa? Wtedy nieodzowna jest pomoc dobrych ludzi. Czasami łatwiej o nią, gdy samemu jest się silnym. Jak Agnieszka Oczkowska, właśnie doceniona tytułem „Idealnej Mamy” – mama cudownej i przewlekle chorej trójki.

Agnieszka Oczkowska – mama chorych przewlekle Ewy, Franka i Jasia wygrała tegoroczny, majowy plebiscyt na „Idealną Mamę”. Internauci z grona znanych kobiet (m.in. Ewa Błaszczyk, Martyna Wojciechowska, Anna Lewandowska, Danuta Wałęsa) postanowili docenić właśnie ją, skromną toruniankę.

Bycie idealną? Nie uważam się za mamę idealną, robię po prostu wszystko, by do tego dążyć. Jestem skupiona na dzieciach i ich potrzebach. Razem z mężem dokładamy wszelkich starań, by uśmierzyć ich ból, wywołać uśmiech i wzbudzić nadzieję, choć czasem jest to niezwykle trudne – podkreśla Agnieszka Oczkowska – Wiele lat temu postanowiliśmy, że się nie poddamy i stale trwamy w tym przekonaniu. Bywają chwile, że musimy poruszyć niebo i ziemię, by osiągnąć zamierzony cel, ale dzięki tysiącom dobrych ludzi w Polsce i za granicą to się udaje. I choć potrzeb w codziennym leczeniu i rehabilitacji trojga rodzeństwa nie ubywa, z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wierzymy, że trwająca zbiórka zakończy się sukcesem i najmłodszy Jaś zacznie normalnie oddychać.

Siła miłości

Coraz częściej pomagamy

W społeczeństwie coraz częściej obserwuje się działania, które mają ukazać ogromną pracę kobiet-matek, w sposób szczególny tych, które podejmują trud opieki i wychowania dzieci z niepełnosprawnościami. Uhonorowanie Agnieszki Oczkowskiej stanowi symbol i znak czasu. Pochylamy się nad losem mam i wysoko pozycjonujemy macierzyństwo oraz oddanie dzieciom. Bieżąca sytuacja społeczna sprzyja zwróceniu się w stronę matek i ojców, których codzienność jest podporządkowana choremu potomstwu.

Zdaniem socjolog dr Elżbiety Korolczuk: (…) jest to wynik aktualnej dyskusji wokół rodziców osób z niepełnosprawnościami. Jest to również odbicie momentu, w którym wreszcie zaczynamy mówić o macierzyństwie jako o ogromnej pracy – nie tylko emocjonalnej, ale codziennej, fizycznej. Zaczynamy też mówić o macierzyństwie jako o podstawowym i bardzo istotnym wkładzie, który kobiety mają w społeczeństwo.

Agnieszka Oczkowska jest doskonałym przykładem osoby, która w pełni oddaje się swoim dzieciom: Ewie, Frankowi i Jasiowi. Niejednokrotnie otarła się o ich śmierć i była świadkiem ich bólu, gdy mogła, tylko lub aż, być obok. Nikt nie zliczy, ile tygodni spędziła w szpitalnych salach, czy jak wiele godzin czekała na wiadomość o szczęśliwym zakończeniu operacji. Dziś, ze swoim doświadczeniem może być wsparciem i rzecznikiem dla innych rodziców. Jak sama podkreśla, gest, słowo i emocje mają swoją wartość. Bo pomoc można na różny sposób: wiadomością, modlitwą i datkiem.

Więcej informacji o rodzeństwie Oczkowskich:

www.trojedzieci.org

www.siepomaga.pl/trojedzieci

Ewa, Franek i Jaś Oczkowscy – trojedzieci.org

Niezwykłe rodzeństwo mieszkające w Toruniu wraz z rodzicami, Agnieszką i Tomaszem, zmagające się z chorobami, także przewlekłymi; Ewa – galaktozemia, HCV, problemy neurologiczne, Franek – cukrzyca typu 1, guz podwzgórza mózgu, niewykształcone prawe przedramię, Jaś – galaktozemia, posocznica, urosepsa, padaczka, zależność od respiratora.

Aby pomóc wesprzyj zbiórkę prowadzoną przez Fundację Się Pomaga: https://www.siepomaga.pl/trojedzieci