Mamo nie daj się rakowi!

Kiedy ma się na głowie troskę o całą rodzinę łatwo zapomnieć o sobie. W natłoku codziennych obowiązków często lekceważymy pierwsze objawy choroby. Przykładem takiej choroby jest rak piersi: każdego dnia, u czterdziestu pięciu Polek, diagnozuje się to schorzenie.

SAMOBADANIE – PIERWSZY KROK KU ZDROWIU

Bardzo często, bo aż w 60% przypadków, to kobiety zauważają niepokojącą zmianę. Same wyczuwają guzki czy zgrubienia. Dlatego właśnie samobadanie piersi jest pierwszym krokiem w profilaktyce raka piersi. Badanie należy przeprowadzać w pierwszej fazie cyklu lub w przerwie między stosowaniem tabletek – u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne. Samodzielną kontrolę warto zacząć tuż po ukończeniu dwudziestego roku życia i  badać się raz w miesiącu. Warto również poprosić swojego lekarza ginekologia, by przy każdej wizycie dokładnie zbadał piersi.

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA KLUCZEM DO SUKCESU

Doskonałym wsparciem kobiety w trosce o zdrowie są odpowiednio dobrane badania diagnostyki obrazowej. W przypadku profilaktyki raka piersi jest to USG u kobiet do 40. roku życia, mammografia u kobiet powyżej 40. roku życia oraz rezonans magnetyczny piersi w każdym wieku. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje badań?

USG piersi – jest najtańszym i podstawowym badaniem, przyczyniających się do wykrywania łagodnych, a także złośliwych zmian u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii, można je powtarzać wielokrotnie. Kobiety do trzydziestego roku życia powinny wykonywać USG profilaktycznie raz na dwa lata, z kolei panie po trzydziestym roku życia – raz w roku. Badanie to nie wymaga skierowania od lekarza. Oczywiście osobom należącym do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania  zaleca się wykonywanie badania częściej, w tym przypadku o częstotliwości takich badań decyduje lekarz prowadzący.

Mammografia skierowana jest do pań powyżej 40. roku życia, ponieważ w tym wieku zmianie ulega struktura piersi – zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej, a rozrasta się tkanka tłuszczowa. W tym wypadku promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany, nawet te bardzo niewielkie. Badanie powinno się wykonywać, co dwa lata po czterdziestym roku życia. Po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia – raz w roku. Na badanie mammograficzne wymagane jest skierowanie od lekarza, ponieważ jest to rodzaj prześwietlenia, co oznacza, że przeprowadzane jest przy użyciu promieni rentgenowskich.

REZONANS MAGNETYCZNY NA STRAŻY ZDROWIA

Gdzie wśród takich badan jest miejsce na rezonans magnetyczny piersi?

Skuteczność leczenia raka piersi to przede wszystkim nowoczesne metody wczesnego wykrywania. Wiele pacjentek można całkowicie wyleczyć, jeśli choroba ta wykryta zostanie we wczesnym stadium. Warto podkreślić, że badanie rezonansu magnetycznego powinno być wykonywane u kobiet, u których życiowe ryzyko zachorowania przekracza 20% (pacjentki z mutacjami genetycznymi podnoszącymi ryzyko wystąpienia raka piersi) oraz z rodzinnym wystąpieniem raka piersi wyjaśnia dr n. med. Ewa Gorczyca, kierownik Poradni Chorób Piersi w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów COI w Warszawie.

Rezonans cechuje się bardzo wysoką czułością w diagnostyce złośliwych zmian, która dochodzi nawet do 97%. Dzięki temu, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zmian pozornie bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym czy USG. Rezonans jest również bezpieczny – nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego. Wykonuje się go głównie kobietom obciążonym ryzykiem zachorowania oraz z rodzinnym wystąpieniem raka piersi. Co ważne, panie z wykrytymi guzkami za pomocą USG czy mammografii mogą za pomocą rezonansu wyeliminować podejrzenie zmiany w drugiej piersi. Rezonans jest także jedynym badaniem diagnostycznym dla kobiet z implantami piersi.

Możliwości profilaktycznych jest wiele, zdrowie tylko jedno