Krew ratuje życie

Nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy brakuje krwi. Każdy honorowy dawca i każda kropla podarowanej bezinteresownie krwi są na wagę złota– przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w Światowym Dniu Krwiodawcy.

Głównym celem obchodów 14 czerwca jest popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi, której – niestety – ciągle brakuje. I to także w Polsce!

– Mimo znaczącego postępu w medycynie i biotechnologii, nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastąpić ludzką krew. Dostarcza tkankom tlenu oraz wydala z organizmu dwutlenek węgla. Oprócz tego rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe produkty przemiany materii oraz pełni funkcje obronne mówi Bożena Janicka.

Choć na całym świecie, także w Polsce, nie brakuje popularyzatorów idei honorowego krwiodawstwa, którzy przez dziesiątki lat sami świecą przykładem, a litrów oddanych przez nich krwi  nie sposób zmierzyć, nadal zdarza się, że w szpitalach brakuje krwi.

– Apelujemy do wszystkich, którym nieobojętny jest los polskich pacjentów. Dołączcie do grona honorowych krwiodawców. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że krew szczególnie potrzebna jest w wakacje. Wolny czas, wyjazdy, wycieczki. Morskie kąpiele, górskie wspinaczki. Urazy i wypadki zdarzają się częściej. Także na drogach! Punkty krwiodawstwa w całej Polsce czekają. Jesteś zdrowy, podziel się darem życia! Tobie nic nie ubędzie! A komuś? Może właśnie Twoja krew uratuje życie! apelują lekarze rodzinni PPOZ.