Kielce dołączają do programu prokreacji MZ

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach będzie jednym z 16 regionalnych ośrodków, które realizują „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”. Za kilka miesięcy w WSzZ, dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia, diagnozowane i leczone będą pary cierpiące z powodu niepłodności.

– Myślę, że powinniśmy wystartować z programem od 1 marca, albo od 1 kwietnia – wszystko będzie zależało od przebiegu remont w szpitalu – zapowiada doktor habilitowany nauk medycznych, profesor UJK Wojciech Rokita – kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w WSzZ. Jak wyjaśnia, na potrzeby nowej poradni, modernizowane są pomieszczenia w obrębie starej Izby Przyjęć, gdzie funkcjonował będzie m.in.: gabinet lekarski, laboratorium seminologiczne, rejestracja. Utworzenie i zakup sprzętu dla referencyjnego ośrodka leczenia niepłodności w WSzZ, będzie możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Prof. Wojciech Rokita, zapewnia, że w nowym ośrodku  diagnozowane będą nie tylko kobiety, które mają problemy z niepłodnością, ale i mężczyźni. U pań prowadzona będzie diagnostyka: hormonalna, endoskopowa, a jeżeli zajdzie taka konieczność wykonywane będą również zabiegi operacyjne, które mają zlikwidować nieprawidłowość, która jest przeszkodzą w zajściu w ciąże. Profesor Wojciech Rokita wyjaśnia, że pomoc będzie obejmowała wszystkie formy leczenia niepłodności, z wyłączeniem in vitro. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, będzie wymagała wysokospecjalistycznej pomocy, którą jest w stanie zapewnić jej personel Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Zespolonego, która jest ośrodkiem o III poziomie referencyjności.

“Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” adresowany będzie do mieszkańców województwa świętokrzyskiego, ale nie tylko. Będą mogły skorzystać z niego zarówno pary będące w związkach małżeńskich, jak i partnerskich, które wcześniej nie były diagnozowane pod kątem niepłodności. Program obejmie również szkolenie personelu medycznego.