Kardiolodzy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

W ramach kampanii „Stawka to życie. Zastawka to życie” przeprowadzone zostaną spotkania edukacyjne dla seniorów na Uniwersytetach Trzeciego Wieku wraz z bezpłatnymi badaniami. m.in. echa serca, pomiaru ciśnienia i glukozy. Na spotkaniach zaprezentowany zostanie film edukacyjny przygotowany dla pacjentów. Koordynatorami kampanii są prof. Adam Witkowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Dariusz Dudek z Collegium Medicum w Krakowie.

W pierwszym półroczu 2017 roku o 14 tys. wzrosła liczba zgonów w Polsce, z których większość spowodowana jest chorobami sercowo-naczyniowymi. Dane demograficzne niestety nie pozostawiają złudzeń – mamy starzejące się społeczeństwo. Osób starszych i chorych z roku na rok będzie przybywać, dlatego w obliczu wyzwania staje medycyna. Inaczej bowiem leczy się młodych pacjentów, a inaczej osoby starsze i schorowane. Jeżeli ten poziom się utrzyma, liczba zgonów w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, życie kobiet i mężczyzn po 60 r.ż. znacznie się wydłuża. Prognozy pokazują, że do 2070 roku procent osób starszych będzie wynosił aż 31%! Polska kardiologia plasuje się w czołówce najlepszych w Europie, mimo to śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego dotyka prawie połowę naszego społeczeństwa.

W tej chwili posiadamy jeden z najwyższych na świecie i w Europie, odsetek na milion mieszkańców, leczenia tak zwanych ostrych zespołów wieńcowych przy pomocy zabiegów przezskórnej angioplastyki wieńcowej (PCI). Mamy ośrodki kardiologiczne ale co najważniejsze mamy światowej sławy kardiologów i kardiochirurgów. Nadal jednak pojawiają się obszary, które, choć dają duże możliwości w leczeniu, nie są powszechnie stosowane w naszym kraju.

Mowa tu m.in. o metodach leczenia osób cierpiących na ciężkie zwężenia zastawki aortalnej lub jej niedomykalność, niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego. Idealnym rozwiązaniem dla chorych o zbyt wysokim ryzyku zgonu podczas konwencjonalnego zabiegu jest TAVI. Zabieg ten nie wymaga operacji na otwartym sercu ponieważ polega na przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej.

  • TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) to relatywnie młoda metoda leczenia niewymagająca operacji na otwartym sercu – mówimy, że naprawiamy serca przez “dziurkę od klucza”. Proces implantacyjny wykonuje się poprzez tętnicę udową przy miejscowym znieczuleniu. Przeciętny zabieg trwa 2,5 godziny, a średnica kardiologicznej zastawki TAVI wynosi od 20 do 31 mm. – mówi prof. Dariusz Dudek – koordynator kampanii społecznej Stawka to Życie, Zastawka to Życie, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.

Metoda ta jeszcze do niedawna nie należała do powszechnych w Polsce. W roku 2013 wykonano 381 zabiegów TAVI, w 2014 już 453, co stanowi ok. 12 zabiegów na milion osób. Średnia w innych krajach Unii Europejskiej to 60-70 na milion osób a w Niemczech ponad 100! Bez odpowiednich środków wsparcia niektórych metod leczenia, a także profilaktyki i poszerzania świadomości społecznej wśród osób chorych oraz ich bliskich polska medycyna nie może liczyć na większe zmiany w obszarze zwalczania chorób układu krwionośnego.

Dzięki kampanii społecznej “Stawka to życie. Zastawka to życie.”, której I edycja rozpoczęła się w 2015 r., organizowanej przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przy współpracy z Europejską Asocjacją Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym (ESC) i Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK) liczba zabiegów wzrosła do 672 (17/milion) w 2015 i 870 w 2016 (23/milion). Właśnie rusza II edycja kampanii.

Organizowana akcja ma na celu zapoznanie osób w wieku 70+ a także ich dzieci z zaletami i możliwościami, jakie daje zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej wśród osób niekwalifikujących się do leczenia chirurgicznego. Kampania ma również uświadomić, że zabiegi TAVI mogą nie tylko umożliwić chorym sprawne funkcjonowanie, ale także przedłużyć ich życie. Akcja docierając do jak największej liczby osób może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat sytuacji kardiologicznej i jej potencjału w Polsce. – komentuje koordynator kampanii prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Prezes-Elekt PTK

Twarzą tegorocznej II edycji kampanii, została znana polska aktorka Emilia Krakowska. W ramach kampanii przeprowadzone zostanie szereg spotkań na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, m.in. w Bytomiu, Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku oraz spotkań edukacyjnych dedykowanym lekarzom, m.in. kardiologom, kardiochirurgom, lekarzom POZ oraz pielęgniarkom, by pokazać, że nieinwazyjne metody leczenia są przyszłością starzejącego się społeczeństwa. Celem jest edukacja dojrzałego społeczeństwa, jak istotnym jest dbanie o zdrowie i odpowiedni wybór metody prowadzonego zabiegu.

Filmy edukacyjne dla pacjentów i lekarzy znajdują się na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCsUYX2WHyVF4JOI79e5xrRw

Film dla pacjentów można obejrzeć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=XlgTBp5Mgjw&t=541s