Jak zlikwidować chrapanie

mw

Chrapanie to uciążliwa i krępująca dolegliwość występująca w czasie snu, która dotyczy zarówno osób starszych jak i młodych. Jak można sobie pomóc?

Przyczyną chrapania jest najprościej mówiąc utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje drgania ścian gardła.

Jakie dolegliwości towarzyszą chrapaniu?

Niepokojące objawy to m.in. budzenie się z wrażeniem niewyspania, bólem głowy, pogorszenie pamięci i koncentracji, rozdrażnienie a nawet upośledzenie libido oraz impotencja. Wszystkie te  wymienione objawy mogą składać się na chorobę o imieniu: OBTURACYJNY BEZDECH PODCZAS SNU (OBPS).

Gdzie po poradę?

Najpierw należy zgłosić się na wizytę lekarską do specjalisty: laryngologa lub pneumonologa w celu zdiagnozowania problemu oraz wybrania odpowiedniej metody leczenia.

W czasie badanie lekarskiego lekarz ocenia:

  1. budowę górnych dróg oddechowych. OBPS sprzyjają: przerośnięta podstawa języka (tylna jego część), wydłużone podniebienie miękkie, przerost migdałków podniebiennych, zmiany strukturalne wnętrza nosa (skrzywiona przegroda, przerost małżowin nosowych, polipy nosa);
  2. budowę twarzoczaszki pod kątem niedorozwoju i / lub cofnięcia żuchwy;
  3. czynniki predysponujące: obwód szyi (>43 cm u mężczyzn), otyłość, niedoczynność tarczycy, palenie tytoniu, picie alkoholu, stosowanie środków nasennych, wiek (> 35 roku życia u mężczyzn, u kobiet najczęściej po menopauzie), płeć (problem dotyczy częściej mężczyzn).

Jak sobie pomóc

Podstawowym czynnikiem jest zmiana nawyków żywieniowych, zmniejszenie masy ciała, unikanie: alkoholu, środków uspokajających i nasennych, pozycji na plecach w czasie snu.

Jakie są możliwości leczenia chrapania?

Nie istnieją tabletki ani krople, które mogłyby zlikwidować chrapanie. Leczenie chrapania to leczenie zabiegowe, jednak zanim mu się poddamy należy ustalić przyczynę chrapania  – czy tkwi ona w niedrożnej jamie nosowej, czy raczej w gardle.

W zależności od patologii wykonujemy korekcję skrzywionej przegrody nosa (czasem również nosa zewnętrznego), zmniejszenie małżowin nosowych lub endoskopową operację zatok.

Najmniej obciążającym dla pacjenta zabiegiem jest radiotermoablacja (RTA) podniebienia miękkiego w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten powszechnie nazywany jest Celonem od nazwy firmy produkującej aparaty do wykonywania tego zabiegu.

Zabieg polega na wkłuciu w podniebienie specjalnej elektrody i w wyniku działania prądu o częstotliwości fal radiowych tkanki podniebienia kurczą się i sztywnieją. Podniebienia o zmienionej strukturze staje się mniej podatne na wibracje, przez co odgłos chrapania się zmniejsza lub znika. Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Wystarczy, że pacjent pozostaje 4 godziny na czczo i przyjdzie pół godziny wcześniej, aby otrzymać leki przeciwbólowe. Znieczulenie stosowane jest takie, jak w gabinecie stomatologicznym. Wszystko trwa ok. 40 min.

Po zabiegu podniebienie jest obrzęknięte i pacjent odczuwa ból gardła, który należy uśmierzać lekami przeciwbólowymi. Nie zaburza to jednak z reguły normalnego funkcjonowania. Ostateczny wynik widoczny jest po 8 tygodniach od zabiegu i wystarcza na 5-10 lat – zależy od chrapacza. Potem jego skuteczność maleje, ponieważ z czasem i wiekiem tkanki miękną i wiotczeją.

Co gdy zabieg RTA (Celon) nie wystarczy

U chrapaczy, u których podniebienie miękkie i języczek są szczególnie wydłużone można wykonać plastykę podniebienia. Polega to na skróceniu łuków podniebiennych i języczka. Przez co w gardle jest więcej miejsca, a podniebienie jest sztywniejsze. Często zabieg ten łączy się z RTA, lub jest to kolejny etap leczenia chrapania.

Czasami jednak wykonanie plastyki podniebienia w znieczuleniu miejscowym może być niemożliwe u pacjentów z bardzo nasilonym odruchem wymiotnym. Zabieg ten można wykonać również w znieczuleniu ogólnym. Wówczas zakres resekcji podniebienia i języczka może być większy.

Operacyjne leczenie OBPS?

Oczywiście w leczeniu OBPS mają zastosowanie wszystkie wyżej wymienione zabiegi w obrębie nosa i zatok. Jeśli chodzi o gardło to w leczeniu OBPS o małym i średnim stopniu nasilenia można wykonać plastykę podniebienia miękkiego. U pacjentów ze szczególnie nasilonymi dolegliwościami wykonuje się plastykę podniebienia i gardła.

Jest to rozległy zabieg w znieczuleniu ogólnym. W czasie jego skracane jest podniebienia i języczek, a także zmieniana jest anatomia bocznej ściany gardła, co powoduje jej usztywnienie.

W wyniku tego zabiegu ściany gardła stają się mniej podatne na zapadanie, co likwiduje lub zmniejsza ilość bezdechów. Oczywiście wpływa on również pozytywnie na likwidację chrapania.

Do dwóch tygodni po zabiegu, czyli w okresie gojenia, występuje ból gardła. Zmniejsza się on z czasem i może być uśmierzany skutecznie lekami przeciwbólowymi. Poza tym pacjenci wymagają w tym czasie specjalnej diety, tzn. powinni unikać pokarmów twardych, gorących, pikantnych. Ale za to mogą jeść lody bez ograniczeń.

Co grozi, gdy bagatelizujemy OBPS?

Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, cukrzyca, wypadki komunikacyjne.

Czytaj też:

Chrapanie skraca życie