Dr Kinga Gaweł laureatką stypendium Marie Curie-Skłodowskiej

Dr Kinga Gaweł, asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej UM w Lublinie została laureatką stypendium indywidualnego Marie Curie-Skłodowskiej.

Stypendia Indywidualne Marie Skłodowska-Curie (MSCA) mają pomóc najbardziej utalentowanym i obiecującym naukowcom w dalszym rozwijaniu swoich umiejętności, jednocześnie różnicując swoje doświadczenia poprzez zaawansowane szkolenia i pracę międzynarodową.

Padaczka, której badaniem zajmuje się dr Kiga Gaweł jest niszczącą chorobą neurologiczną, która dotyka około 1 % ludzi na całym świecie. 30% z nich jest opornych na obecnie dostępne leki. Dzięki rozwojowi technik genetycznych wiemy, że przynajmniej niektóre fenotypy choroby, wcześniej nazywane “idiopatycznymi”, mają podłoże genetyczne.

“Rzadkie mutacje są odpowiedzialne za różne rodzaje objawów padaczki, od łagodnej do ciężkiej encefalopatii padaczkowej. Mój projekt ma na celu wygenerowanie nowych modeli padaczki u z naciskiem na konkretne mutacje kanałowe. Scharakteryzujemy te modele i opiszemy, jak znane mutacje wpływają na fenotyp modelu zebrycznego oraz rodzaj wykrytych napadów. Wierzymy, że proces ten pomoże nam zidentyfikować nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów cierpiących na tę rzadką mutację” – mówi dr Gaweł.

Miejscem realizacji projektu „GEMZ – Genetic Epilepsy Models in zebrafish” jest Center for Molecular Medicine Norway, University of Oslo w Norwegii, a opiekunem projektu prof. Camila V. Esguerra. Przyznana przez Komisję Europeską kwota stypendium wynosi 196 400,400 euro.

źródło: umlub.pl