Bieg wpływa na zdrowie kości u kobiet

kk

Najnowsze badania Uniwersytetu w Leicester i Uniwersytetu w Exeter sugerują, że wykonywanie 1-minutowej intensywnej aktywności fizycznej wpływa na lepsze zdrowie kobiet. Taki wysiłek jest równoznaczny z bieganiem w średnim tempie dla kobiet przed menopauzą oraz powolnym bieganiem dla kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy wzrasta u kobiet po menopauzie. Dowody wskazują, że brak aktywności fizycznej jest czynnikiem ryzyka osteoporozy, który można modyfikować. Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej z 2008 roku zalecają Amerykanom co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności w ciągu tygodnia. Jednak nie ma zaleceń mających na celu zmniejszenie ryzyka złego stanu kości, które mogą zachęcać do krótkich, dynamicznych, sporadycznych ćwiczeń, ale dających korzyści dla zdrowia.

Nowe badania miały wskazać, czy aktywność fizyczna, którą wiąże się ze zdrowiem kości, można połączyć ze zdrowymi kości u kobiet przed menopauzą i po menopauzie. W przeprowadzonym badaniu wzięto pod uwagę 2500 kobiet, które miały wykonany pomiar tygodniowej aktywności fizycznej poprzez monitor noszony na nadgarstku oraz wykonane badanie USG kości.

Wyniki badania wskazały, że kobiety, które dziennie poddawały się intensywnym ćwiczeniom trwającym od 60 do 120 sekund miały o 4% lepszy stan kości niż kobiety, które ćwiczyły poniżej minuty. Natomiast kobiety decydujące się na codzienne ćwiczenia powyżej 2 minut miały o 6% lepszy stan kości.

Zdaniem dr Victorii Stiles istnieje wyraźny związek między ćwiczeniami o tym rodzaju intensywności a lepszym stanem kości u kobiet. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, czy te ćwiczenia wpływały na lepsze zdrowie kości, czy może osoby z lepszym zdrowiem kości wykonują więcej tego rodzaju ćwiczeń. Dodaje, że codzienne 1-2 minutowe ćwiczenia są dobre dla zdrowia kości.

www.medicalnewstoday.com