Beata Pawlus nowym konsultantem wojewódzkim neonatologii

Dr n. med. Beata Pawlus – lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny odebrała akt powołania do pełnienia funkcji Konsultanta Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii. Jako konsultant zastąpiła na tym stanowisku prof. dr hab. Marię K. Borszewską-Kornacką, która zakończyła swą misję z końcem grudnia 2017r.

Dr Beata Pawlus – pediatra, specjalista neonatolog, etyk praktyki lekarskiej i opieki medycznej. Kieruje Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny od sierpnia 2005 r. Zawodowo od zawsze związana była z najmniejszymi pacjentami, noworodkami, wcześniakami i ich rodzicami. Od lat zaangażowana jest w promocję karmienia piersią. Członek Rady Naukowej Fundacji Bank Mleka Kobiecego i Konsultant Kliniczny Regionalnego Banku Mleka w Warszawie. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu neonatologii oraz popularnonaukowych poświęconych rozwojowi dziecka w najwcześniejszym okresie życia.

Noworodek to wyjątkowy pacjent, tylko teoretycznie gotowy do samodzielnego życia. Przez ostatnie lata udawało się nam ratować coraz mniejsze dzieci. Dzisiaj walczymy o jak najlepszą ich przyszłość. Sukcesom w zakresie niskiej umieralności okołoporodowej, w tym umieralności coraz bardziej niedojrzałych noworodków towarzyszy ciągle wiele problemów związanych z wcześniactwem. Im wyższy poziom opieki neonatologicznej, tym mniej powikłań należy się spodziewać w następnych okresach życia dziecka. Przyszłość neonatologii to praca zespołowa. To wiedza i umiejętności poświęcone noworodkowi nie tylko przez lekarza neonatologa, ale także przez położną i pielęgniarkę, psychologa, rehabilitanta, neurologopedię i doradcę laktacyjnego. Przyszłość neonatologii to także bliska współpraca z położnikiem, chirurgiem, kardiologiem, radiologiem i całym sztabem innych specjalistów. To właściwie nasza zawodowa codzienność. Wielka wiedza dla małego człowieka. Województwo mazowieckie oferuje noworodkom bardzo wysoki poziom opieki i mam nadzieję, że nadal będziemy wspólnie wypracowywać dalsze dobre praktyki służące naszym najmniejszym pacjentom.”- powiedziała dr. n. med. Beata Pawlus, Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii.

Liczba urodzeń w województwie mazowieckim znacząco wzrosła w ciągu ostatnich lat. W 2016 r. na świat przyszło 59 758 noworodków, więcej o 2302 niż w roku 2015. Wskaźnik śmiertelności okołoporodowej w 2016 r województwie mazowieckim wynosił ok. 4,9 promila (wg danych GUS).

Obecnie, na Mazowszu znajduje się 59 oddziałów neonatologicznych i 1 niemowlęcy, ogółem dostępnych jest w nich 1252 łóżka, działa 81 poradni neonatologicznych, zatrudnionych jest 171 neonatologów (dane za 2016r.). Liczba miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie neonatologii wynosi 95 (w tym 2 miejsca w Szpitalu MSWiA). Aktualnie 51 lekarzy jest w trakcie specjalizacji, wolne są 42 miejsca. Na terenie województwa mazowieckiego 13 szpitali posiada tytuł ,,Szpital Przyjazny Dziecku”, w tym na terenie m.st. Warszawy certyfikat uzyskały 4 szpitale. Dostęp do leczenia szpitalnego w ostatnich latach ulega systematycznej poprawie, a diagnostyka i leczenie noworodków jest na najwyższym światowym poziomie.