HPV aktywny nawet w dobie koronawirusa

W dobie pandemii koronawirusa, kiedy wszystko podporządkowane jest walce z COVID-19 nawet jeżeli chcemy regularnie się badać mamy ograniczony dostęp do lekarzy i badań. A przecież inne wirusy, jak np. HPV odpowiedzialny za raka szyjki macicy, nie boją się koronawirusa i wciąż są obecne w naszym życiu.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to patogen, z którym zetknie się 80% społeczeństwa w ciągu swojego życia. Wywołuje raka szyjki macicy u kobiet, nowotwory głowy i szyi oraz raka prącia u mężczyzn. Co więc zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem HPV? Informacje o nim można znaleźć na nowym portalu www.akademiazdrowiakobiet.pl

Wirus HPV to powszechnie występujący wirus, który jest przenoszony główne droga płciową. Każdy kto rozpoczął życie seksualne jest narażony na zakażenie wirusem HPV. Szacuje się, że 80% dorosłych zetknie się z nim w którymś momencie swojego życia. Występuje ponad 100 podtypów tego wirusa i nie wszystkie są groźne – niektóre wywołują jedynie zmiany na skórze zwane brodawkami czy kurzajkami. Są jednak podtypy wysokoonkogenne, które przyczyniają się do powstawania nowotworów – u kobiet raka szyjki macicy, a u mężczyzn raka prącia, a także nowotworów głowy i szyi – krtani czy języka.

Samo zakażenie wirusem HPV nie oznacza od razu, że jest się chorym na raka. Oznacza jedynie, że jest się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworu i trzeba częściej sprawdzać, czy zakażenie HPV nie rozwinęło się w coś poważniejszego. Co zrobić, aby dowiedzieć się, czy jest się zakażonym wirusem HPV? Jakie badania wykonać? Jak często powinno się je wykonywać? Co zrobić i jakich sytuacji unikać, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem HPV? Czy do zakażenia dochodzi tylko podczas kontaktów seksualnych? Czy można zakazić się na basenie, w środkach transportu publicznego? Na te wszystkie pytania odpowiada ekspert na stronie www.akademiazdrowiakobiet.pl – prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, specjalista położnictwa i ginekologii.

O tym, dlaczego warto się badać i dlaczego warto jak najwcześniej wiedzieć, czy jest się zakażonym wirusem HPV, opowiada również pacjentka – pani Anna, która mimo regularnych badań cytologicznych zachorowała na raka szyjki macicy.