Henna po chemii

Wypadanie włosów jest dosyć częstym działaniem niepożądanym po chemioterapii. Dla kobiet, dla których włosy są jednym z atutów kobiecości, ich utrata jest dodatkową traumą. Sposobem, aby sobie z nią poradzić jest zazwyczaj kupno peruki, która dobrze dobrana przez specjalistę pozwala poczuć się znowu kobieco. Ale to nie jedyny sposób – od niedawna wśród pacjentek zapanowała moda na tatuaż z henny, który pięknie ozdabia głowę. O tym, jak wykonuje się taki tatuaż mówi Agata Wójt.

 

Co to jest ta henna, jaka jest jej historia?

Henna jest to naturalny barwnik tzw. lawson produkowany z rośliny o nazwie Lawsonia Inermis. Lawsonia rośnie w suchym i gorącym klimacie Azji i Afryki. W krajach, których rośnie lawsonia, znana jest tradycja malowania henną. Sztuka malowania henną, tzw. mehendi to tradycyjny rytuał przedślubny. Panna Młoda na dzień poprzedzający zamążpójście jest bogato zdobiona henną. Malowane są dwustronnie jej ręce od ramion po same palce oraz nogi od stóp, nawet po kolana. Misterne wzory pokrywające ciało kobiety mają przynieść szczęście oraz miłość młodej parze. Wierzy się również, że henna ma właściwości ochronne. Młoda żona dba, by hennowe wzory utrzymały się na ciele jak najdłużej i by barwa była jak najintensywniejsza. Wróży to szczęściu na nowej drodze życia. W tradycyjnych wioskach indyjskich ciężarna kobieta również malowana jest henną. Rytuał odbywa się na podobieństwo przedślubnego. Mehendi malowane jest na szczęście noworodka i matki. W dzisiejszych czasach mehendi zdobią się hinduski na ślub oraz od święta.

Od kiedy zajmuje się Pani tatuażami z henny?

Mehendi zajmuję się kilka lat. Jestem indologiem, wiele podróżowałam po Indiach i stąd moje zainteresowanie mehendi, które podpatrzyłam na indyjskich ulicach.

Dlaczego zdecydowała się Pani na robienie tatuażów z henny na głowie?

Pomysł malowania tzw. koron dotarł do mnie już około roku temu (http://www.hennaheals.ca/). Od tego czasu pogłębiałam swoje umiejętności i stopniowo zauważałam terapeutyczną funkcję zdobienia ciała henną. Osoba malowana niejako zmuszona jest to zatrzymania się, do uspokojenia się. Podczas zdobienia ciała osoba malowana nie może się ruszać. Trzeba też poczekać około 30 minut aż henna wyschnie. Panna Młoda malowana jest przed ślubem przez około 6 godzin. Zmusza to ją do odpoczynku, wyciszenia i zrelaksowania się. Zauważywszy tę stronę malowania henną, spodobał mi się pomysł malowania ciężarnych kobiet oraz osób, które utraciły włosy w wyniku chemioterapii. Hennowe wzory, które nie niosą za sobą żadnego ukrytego znaczenia ani też nie są symbolami religijnymi zdobią ciało i pozwalają poczuć się pięknie, oryginalnie i wyjątkowo osobie malowanej. Henna na głowie pomaga poczuć się kobieco i przełamuje pewne blokady związane z noszeniem peruki czy chustki na głowie. Cieszę się, że mogę pomóc i sprawić odrobinę przyjemności tym osobom. Nie ukrywam, że sprawia mi to radość i satysfakcję, gdy widzę uśmiech na twarzy pomalowanej osoby.

Co sądzi Pani o pomyśle robienia tatuaży na głowie wśród osób chorych na nowotwory, które w trakcie chemioterapii straciły włosy? Czy myśli Pani, że chodzi jedynie o efekt wizualny, estetyczny?

Uważam że jest to coś więcej niż tylko efekt wizualny, który oczywiście też bardzo się liczy. Dzięki hennie kobiety po chmioterapii mogą odkryć głowę i pokazać piękne zdobienie. Nie muszą zakrywać się peruką czy chustą. Myślę, że takie zdobienie może wiele znaczyć dla tych osób. Może przynieść wiele radości, siły i wiary we własne piękno…nawet bez włosów.

Ile się trzyma tatuaż z henny?

To jest kwestia indywidualna. Średnio około 10 dni. U niektórych osób nawet do 2-3 tygodni.

 

Czy tatuaż z henny jest bezpieczny?

Henna naturalna jest w pełni bezpieczna dla skóry. Jest to naturalny barwnik roślinny, który nie uczula, nie wywołuje poparzeń skóry, wręcz przeciwnie – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Inaczej jest z tzw. henną czarną, chemiczną, do której dodawany jest czarny barwnik Parafenylenodiamina tzw. PPD, który jest silnym alergenem. Dlatego należy unikać czarnej henny. Naturalna henna jest ciemnobrunatna. Ja sprowadzam ją z Indii.

 

Gdzie mogą się zgłaszać Panie zainteresowane zrobieniem takiego tatuażu? 

Kontakt do mnie można znaleźć na stronie www.mehendi.pl.