Gdańscy naukowcy ograniczają niekorzystne czynniki środowiskowe

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2012 r. 80 mln par na świecie nie doczeka się potomstwa, a co 4 osoba zachoruje na nowotwór. Coraz więcej z nas będzie zmagać się także z otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Światowe towarzystwa medyczne apelują o działania zmniejszające narażenie społeczeństwa na niekorzystne czynniki środowiskowe. I tym właśnie zajęli się gdańscy naukowcy.

Obniżenie narażenia ludzi na związki endokrynnie czynne (EDC), czyli związki chemiczne, które oddziałują z receptorami dla hormonów to misja firmy Detoxed Home – spółki spin-off założonej przez gdańskich naukowców: dr Aleksandrę Rutkowską, dr. inż. Błażeja Kudłaka, mgr Aleksandrę Szybiak, Szymona Graczyka oraz spółki celowe GUMed (Centrum Innowacji Medycznych sp. z o.o.) i Politechniki Gdańskiej (Excento sp. z o.o.).

zdj.GUMed

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2012 r. 80 mln par na świecie nie doczeka się potomstwa, a co 4 osoba zachoruje na nowotwór. Coraz więcej z nas będzie zmagać się także z otyłością, cukrzycą i chorobami serca. Światowe towarzystwa medyczne apelują o działania zmniejszające narażenie społeczeństwa na niekorzystne czynniki środowiskowe. Kolejne kraje zaostrzają normy ekspozycji na EDC, wycofując m.in. plastikowe reklamówki, sztućce i talerzyki, a także kosmetyki z plastikowymi mikrogranulkami. Nieświadomie mamy kontakt z wydzielanymi przez nie związkami, w budowie przypominającymi nasze hormony. Bisfenol A (BPA), ftalany, pestycydy, a także związki obniżające palność to związki endokrynnie czynne (EDC) powszechnie występujące w naszym życiu i niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Zestaw diagnostyczny opracowywany przez Detoxed Home pozwoli na wykrywanie występujących w organizmie oraz środowisku domowym substancji chemicznych naśladujących naturalne hormony, tzw. związków endokrynnie czynnych (ang. Endocrine disruptors, ED). Badanie umożliwi kontrolę poziomu narażenia na bisfenole (w tym bisfenol A – tzw. BPA), ftalany czy pinen, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak:

  • zaburzenia hormonalne np. zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS),
  • niepłodność,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • wady rozwojowe dzieci (ochrona ciężarnych kobiet),
  • nowotwory hormonozależne – rak piersi, rak prostaty, rak jąder.

Spółce udało się pozyskać grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach poddziałania 1.1.1 “Szybka ścieżka” POIR.01.01.01-00-0357/17 „Opracowanie ultraszybkiej metody diagnostycznej do oznaczania stężeń wybranych związków endokrynnie czynnych (EDC) w organizmie pacjenta celem obniżania ryzyka wystąpienia wybranych chorób cywilizacyjnych” (dofinansowanie NCBR: 2,936,772,78 PLN). Do skorzystania z grantu jest jednak wymagany wkład własny (1 mln złotych) dlatego zorganizowana została kampania crowdfundingowa (finansowanie społecznościowe).

Informacje na temat zbiórki oraz możliwość dokonywania wpłat znajdują się na stronie zrzutka.pl/detoxed.

Szczegóły na temat działalności spółki Detoxed Home można znaleźć na stronie internetowej detoxedhome.pl.

Źródło: GUM-ed