Finał kampanii Amazonek „Jest jak jest”

Rak piersi to nie wyrok” – to starają się to udowodnić sobie i innym Amazonki z całego kraju w ramach inicjatywy „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!”. W dniach 6 -7 października 2017 roku w Częstochowie odbędzie się krajowy finał ogólnopolskich spotkań prozdrowotnych Amazonek. Wydarzeniu będzie towarzyszyła XX. Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.

W spotkaniu weźmie udział ok. 10 tys. Amazonek. Gościem Honorowym spotkania Amazonek 6 października w Częstochowie będzie Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda.

Kampania „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!” ma na celu integrację osób po przebytej chorobie nowotworowej piersi oraz szerzenie wiedzy na temat tego typu nowotworu i profilaktyki onkologicznej. W jej ramach jest prezentowany monodram “Jest jak jest” w wykonaniu poznańskiej aktorki Agnieszki Różańskiej oraz organizowany mityng Nordic Walking dla Amazonek z całego kraju. Organizowanym zmaganiom sportowym Amazonek towarzyszą punkty informacyjne nt. niepełnosprawności kobiet po leczeniu raka piersi oraz profilaktyki onkologicznej.

Nowotwór piersi – taka diagnoza dla większości kobiet brzmi jak wyrok i jest często przyczyną wielu ograniczeń w ich życiu codziennym. Realizując „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!” pokazujemy, że rak – mimo iż jest chorobą przewlekłą – nie odbiera kobietom prawa do aktywnego i godnego życia. Udowadniamy, że kobieta mimo choroby, nadal pozostaje w pełni Człowiekiem, a mastektomia wcale nie musi być przyczyną jej wycofania i zmagania się z chorobą w samotności” – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. – „Umożliwiając Amazonkom uczestnictwo w szeregu różnorodnych spotkań prozdrowotnych, pomagamy im utrzymać i przywracać sprawność pomimo ich niepełnosprawności.”

Spotkanie finałowe „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!” w Częstochowie jest organizowane przez Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” oraz Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki. Inicjatywa „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA!” została objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt został dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Już ponad dwie dekady Poznańskie Towarzystwo „Amazonki” oraz Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki podejmują z dobrymi rezultatami działania służące poprawie stanu fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych. W ślad za tym idzie również związane z tym doświadczenie w działaniu na rzecz kobiet po leczeniu raka piersi. W ramach projektu „JEST JAK JEST. SPRAWNA JA! – ogólnopolskie spotkania zdrowotne Amazonek” są realizowane wielopłaszczyznowe działania informacyjno-edukacyjne dla społeczności lokalnych oraz aktywności i zmagania o charakterze sportowym dla kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi. Spotkania, oprócz wydarzenia w Częstochowie, odbyły się jeszcze w trzech miastach Polski – Sierakowie Wielkopolskim (28-29 sierpnia 2017 r.), Gdańsku (18-19 września 2017 r.) i Warszawie (25-26 września 2017 r.)