Ferie na Mazowszu


Dzieci spędzające zimę w mieście wcale nie muszą się nudzić. Instytucje kultury przygotowały wiele ciekawych propozycji. W tym roku ferie w województwie mazowieckim potrwają do 10 lutego.

Zimowa przerwa od nauki to doskonała okazja, aby poznać swój region. Muzea i skanseny przygotowały w tym czasie szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Lekcje muzealne, warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz zabawy interaktywne czy spotkania z ciekawymi ludźmi – to propozycje na interesujące spędzenie ferii zimowych.

– Instytucje kultury na Mazowszu zaskakują ciekawymi propozycjami, jakie przygotowały dla naszych pociech. Myślę, że przygotowane przez nasze muzea atrakcje spodobają się nie tylko najmłodszym, ale również ich opiekunom. Zachęcam wszystkich do poznawania Mazowsza i spędzenia ferii zimowych z naszymi instytucjami kultury – mówi Izabela Stelmańska z-ca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki.

W SUBREGIONIE RADOMSKIM

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza wszystkie dzieci do spędzenia przerwy zimowej aktywnie. Grupy zorganizowane mogą uczestniczyć w warsztatach związanych z wystawą Andrzeja Paruzela. Podczas ferii w kinie studyjnym będą też odbywały się seanse filmowe.

Także Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza zainteresowanych na warsztaty i lekcje muzealne. Nowością są warsztaty zatytułowane „Zwierzęta polskich parków narodowych”. Uczestnicy będą wykonywać zwierzęta z modeliny, a następnie wypalać figurki w piecu. W środę 30 stycznia i 6 lutego br. organizowane są spotkania dla indywidualnych zwiedzających np. rodziców z dziećmi. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach „Lalki motanki” i „Zwierzęta polskich parków narodowych”.

W SUBREGIONIE PŁOCKIM

Uzdolnionych plastycznie mieszkańców Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na warsztaty z malowania na szkle czy wycinania ludowych wycinanek. Powyższe atrakcje dostępne są dla uczestników od 6 roku życia. Dzieci do lat 12 powinny przyjść pod opieką osoby pełnoletniej.

Do aktywnego spędzania czasu zachęca także Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Interaktywne zabawy z muzyką, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia plastyczne, zwiedzanie pałacu czy też zagadki i konkursy – to propozycja centrum na spędzenie zimowiska .Dzieci mogą też liczyć na herbatę i gorącą czekoladę.

Dla miłośników historii ciekawą propozycję ma także Muzeum Mazowieckie w Płocku. Instytucja organizuje spotkania, których tematem jest miasto u schyłku XIX w. i początku XX w. Dzieci będą mogły poznać między innymi zwyczaje panujące w domach oraz na ulicach miasta, zapoznać się z miejscami, których dziś nie odnajdziemy na mapie Płocka, poznać kulturę Żydów zamieszkałych na terenie miasta oraz poznać dawne zawody. Dodatkowo zaplanowane są atrakcje, takie jak kino czy warsztaty „Słodko zakręcone”.

W SUBREGIONIE OSTROŁĘCKIM

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na ferie w muzeum pt. „Z Wiktorem w przeszłość”. Towarzyszem i przewodnikiem w tej wspaniałej podróży będzie wybitny pisarz urodzony w Ostrołęce Wiktor Gomulicki.

W SUBREGIONIE CIECHANOWSKIM

Na lekcje muzealne, zajęcia muzyczne przy fortepianie czy warsztaty kreatywne zaprasza Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zajęcia odbywać się będą w dniach 4-8 lutego br. w godzinach 9:00 – 16:00 i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-14 lat.

Ciekawą propozycję na nadchodzące ferie ma również Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Podczas organizowanych w palcówce warsztatów uczestnicy będą mieli okazję wykazać się kreatywnością i stworzyć własne dzieła sztuki. Oferta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 7-12 lat.

SUBREGION SIEDLECKI

Swoją ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowało także Muzeum Regionalne w Siedlcach. Lekcje edukacyjne to propozycja na aktywne spędzenie ferii. A w ofercie znalazło się m.in. Portret rockowej damy, W poszukiwaniu skarbów przeszłości, O siedlecki ratuszu „Jackiem” zwanym, Legendy i baśnie wschodniego Mazowsza i popołudniowego Podlasia, Życie codzienne w średniowiecznej Polsce, Siedlce w czasach Czartoryskich i Aleksandry Ogińskiej, W dawnych Siedlcach , Podsiedlecka wieś, Jak powstaje beczka?, Poznajemy muzeum, a także Historia świata zapisana na firmamencie niebieskim.

Muzeum Zbrojeniowa na Zamku w Liwie przygotowało spotkania muzealne. Dzieci i młodzież będą miały okazje przymierzyć historyczne stroje, a także porozmawiać z heraldykiem, rycerzem i Żółtą Damą. Uczestnicy wejdą też pomostem do wieży zamkowej i na dziedziniec.

WARSZAWA I OKOLICE

Do wspólnego spędzania ferii zaprasza także Stacja Muzeum w Warszawie. Podczas organizowanych zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest berło kolejowe i czy może je przejąć  jedynie następca tronu? Poza tym wspólnie z przewodnikiem dzieci zwiedzą sale wystawowe i skanseny muzealne, a także poznają niesamowitą historię kolejnictwa zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało aż cztery propozycje zajęć pod hasłem Poszukiwacze historii. Zajęcia „W poszukiwaniu źródeł. Warsztat młodego historyka”, „Ojczyzna na pięciolinii”, „Józef Piłsudski, rewolucjonista, brygadier, marszałek” i „Tajemnice X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej” obywać się będą od 30 stycznia do 8 lutego br.