Fakty i mity na temat trądziku

Z trądzikiem kojarzy się przede wszystkim wiek młodzieńczy, w którym zachodzą zmiany hormonalne związane z okresem dojrzewania. Trądzik dorosłych jest dla nas pewnego rodzaju abstrakcją – wiemy, że istnieje, ale nie wiadomo co jest jego powodem.  Dlatego, często spekulujemy i nie zawsze nasze wnioski są zgodne z prawdą.

Szczególną postacią trądziku jest trądzik dorosłych, będący przewlekłą chorobą zapalną skóry. Dotyka głównie osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia i zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Trądzik dorosłych objawia się nieco inaczej niż trądzik młodzieńczy. Przede wszystkim rozwija się stopniowo i  występuje w formie czerwonych, czasem bolesnych, zmian zapalnych o różnej wielkości  w tzw. strefie U, czyli na podbródku, żuchwie i szyi. Za przyczynę trądziku dorosłych uznaje się predyspozycje genetyczne, a za czynniki nasilające objawy stres, wzmożoną produkcję hormonów w okresie miesiączkowym oraz prawdopodobnie palenie papierosów.

Poniżej znajdują się fakty i mity na temat powstawania trądziku dorosłych oraz czynników, które wpływają na intensywność choroby.

 1. Mit: Jedzenie czekolady wpływa na powstawanie trądziku.

MIT. Pogląd, że czekolada może wpływać niekorzystnie na trądzik, jest bardzo rozpowszechniony. Jednak w badaniach nie ustalono związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy spożywaniem czekolady a występowaniem zaostrzeń trądziku.

 1. Mit: Jedzenie ma wpływ na trądzik.

BYĆ MOŻE. Wiele zmagających się z trądzikiem osób wierzy, że zła dieta może przyczyniać się do powstawania zaostrzeń trądziku. Niektóre badania sugerują, że nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. napoje z dużą ilością cukru, białe pieczywo) mogą zaostrzać trądzik. Wyniki badań nie rozstrzygają jednoznacznie, czy istnieje związek między trądzikiem a określonymi rodzajami żywności. Jednak przejście na dietę złożoną z produktów o niskim indeksie glikemicznym może pomóc, zatem warto włączyć do jadłospisu pieczywo pełnoziarniste, owoce i warzywa.

 1. Mit: Na trądzik cierpią wyłącznie nastolatki.

MIT. Trądzik dotyka nawet 95% nastolatków. W rzeczywistości 45% kobiet w wieku 21-30 lat i 26% kobiet w wieku 31-40 lat także zmaga się z trądzikiem. Choć szczyt zachorowań przypada na okres dojrzewania, choroba ta występuje również powszechnie u kobiet w wieku 20, 30 i 40 lat. Dodatkowo, u kobiet trądzik może się nasilać przed menstruacją.

 

 1. Mit: Im częściej się myjesz, tym lepszy jest stan Twojej skóry.

MIT. Wiele osób uważa, że przyczyną powstawania trądziku jest brak higieny. Tymczasem w literaturze medycznej nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających tę tezę. Zbyt częste mycie może podrażniać skórę i tym samym wpływać niekorzystnie na trądzik.

 

 1. Mit: Przebywanie na słońcu łagodzi trądzik.

MIT. Brak wystarczających dowodów na to, że promieniowanie słoneczne łagodzi trądzik. Ponadto, nadmierna ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Niektóre leki przeciwtrądzikowe, zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV. Podczas ich stosowania należy szczególnie uważać na słońce i stosować kremy z filtrem.

 

 1. Mit: Makijaż zaostrza trądzik.

BYĆ MOŻE. W przeszłości wiele kosmetyków zawierało składniki, które blokowały pory. U niektórych osób stosowanie tego typu preparatów skutkowało powstawaniem trądziku. W przypadku nowoczesnych produktów jest to znacznie rzadsze zjawisko. Stosowanie kosmetyków oznaczonych na etykiecie jako „niekomeodenne” (tj. niezatykające porów) może być pomocne w zmniejszeniu ryzyka powstawania wykwitów.

 

 1. Mit: Trądzik może zniknąć w ciągu kilku dni.

MIT. Choć na rynku dostępne są produkty, sugerujące poprawę już po jednym dniu, to należy podchodzić do tych obietnic z dystansem. W rzeczywistości najlepsze efekty leczenia można zauważyć czasem nawet po 12 tygodniach, dlatego nie należy przerywać terapii, jeżeli rezultaty nie są widoczne po kilku tygodniach. Skuteczne leczenie trądziku najlepiej prowadzić pod kontrolą lekarza dermatologa, który przeprowadzi dokładne badanie i dobierze odpowiedni preparat leczniczy.

 

 1. Mit: Trądzik można wyleczyć.

MIT. Niestety w wielu przypadkach trądziku nie można całkowicie wyleczyć, wręcz przeciwnie, konieczne jest stosowanie terapii podtrzymującej. Dzięki systematycznemu aplikowaniu skutecznego leku możliwe jest kontrolowanie stanu Twojej skóry.

 

 1. Fakt: Pocenie się i duża wilgotność wywołują trądzik.

FAKT. Wiele osób potwierdza, że trądzik nasila się u nich w wilgotnych warunkach, powodujących zwiększoną potliwość.

 

 1. Mit: Stres może wywołać nasilenie trądziku.

BYĆ MOŻE. W badaniu ponad 60% respondentów stwierdziło, że stres zaostrza u nich trądzik. Niektóre badania potwierdzają, że pacjenci cierpiący na trądzik odczuwają większy stres od innych. Nie jest jednak jasne, czy to stres powoduje zmiany skórne, czy też to one wywołują stres u osób cierpiących na trądzik, zatem zależność ta wymaga przeprowadzenia kolejnych badań.

 1. Mit: Cera trądzikowa nie wymaga nawilżenia.

MIT. Być może sądzisz, że nie musisz dbać o nawilżenie skóry, bo przecież jest tłusta w dotyku. Jednak miejscowa kuracja przeciwtrądzikowa często powoduje podrażnienia i suchość skóry. Stosowanie kosmetyków nawilżających może zwiększać efektywność trądziku, łagodzić uczucie suchości o suchość skóry. Wybieraj kosmetyki nawilżające opatrzone etykietą „niekomedogenne” (tj. niezatykające porów), aby uniknąć ryzyka powstania kolejnych wykwitów.

 

 1. Mit: Pasta do zębów to dobry środek likwidujący wykwity.

MIT. Mimo, że pasta do zębów może wysuszać krostę, nierzadko wywołuje też zaczerwienie, podrażnienie, wysypkę i łuszczenie skóry. Dzieje się tak dlatego, że niektóre składniki past do zębów np. fluor, nie są przeznaczone do aplikacji na skórę. W rzeczywistości znaczna część osób cierpi na łagodne miejscowe uczulenie na fluor, mogące objawić się zapaleniem skóry (wysypką).

 

 1. Mit: Zaskórniki (Wągry) to po prostu grudki brudu.

MIT. Zaskórniki powstają w skutek zatkania porów martwymi komórkami skóry i sebum pochodzącym z gruczołów łojowych. Takie otwarte zaskórniki ciemnieją w zetknięciu z powietrzem, tworząc wągry.

 

 1. Mit: Krostę należy wycisnąć.

MIT. Choć czasem aż kusi, by wycisnąć „pryszcza”, Amerykańska Akademia Dermatologii ostrzega, że takie postępowanie może wydłużać czas gojenia się zmian i zwiększać ryzyko powstawania blizn. Może to też zwiększać ryzyko zakażenia, dlatego najlepiej powstrzymać się od wyciskania.