ella one w Senacie

Senacka komisja zdrowia poparła nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która  przewiduje, że pigułki „dzień po” będą sprzedawane na receptę. Teraz projekt trafi na posiedzenie plenarne Senatu. Głosowanie prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Antykoncepcja awaryjna jak zwykle wzbudziła najwięcej emocji. Senatorowie opozycji pytali dlaczego ministerstwo zdecydowało się uregulować kwestie ellaOne w nowelizacji, która dotyczy zupełnie innych tematów. – Wszystkie leki hormonalne doustne, czyli do stosowania wewnętrznego, są lekami mniej lub bardziej silnie działającymi i powinny być na receptę – powiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Przypomniał, że receptę będzie mógł wystawić każdy lekarz.

Ustawa wprowadza także ratunkowy dostęp do leków i zmiany w procedurze refundacyjnej, ale oba te tematy nie wzbudzały dziś dużego zainteresowania wśród Senatorów. Ostatecznie uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa, dziś została przyjęta przez senacką Komisję Zdrowia bez poprawek. Głosowanie prawdopodobnie jeszcze na tym posiedzeniu Senatu.