Dziś Polski Dzień Przytulania!

Badania wykazują, że regularne przytulanie znacząco wpływa na poprawę samopoczucia i stanu psychicznego, szczególnie u najmłodszych, którzy do prawidłowego rozwoju potrzebują okazywania dużo miłości i troski.

Pamiętajmy dziś o serdecznym uścisku swoich bliskich i przyjaciół, ponieważ 24 czerwca obchodzimy Polski Dzień Przytulania! To szczególne święto ma przypomnieć ludziom, jak ważne i przyjemne jest okazywanie innym pozytywnych emocji i miłości.

– Przytulam swoją córkę najczęściej jak tylko mogę w ciągu dnia. Tulę ją także do snu, bez tego nie może zasnąć. To wspaniałe, jak jednym gestem mogę okazać moją wielką miłość do niej – mówi Joanna, mama 10-miesięcznej Amelii.

Jak wykazują badania, przytulanie to bardzo dobra praktyka zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Uczucie bliskości drugiej osoby poprzez dotyk uspokaja i redukuje stres.

– Dotyk to potrzeba emocjonalna. Zaspokajamy potrzeby fizyczne i biologiczne dzieci, ale pamiętajmy, że potrzeby emocjonalne są równie ważne i nie wolno ich pomijać. Przytulanie czy głaskanie to emocjonalne poczucie bezpieczeństwa, miłości i szczęścia dla małego człowieka i wiąże się to z jego przywiązaniem do rodziców – mówi Ewa Pytel, przełożona pielęgniarek i położnych w Szpitalu Ginekologiczno – Położniczym „Łubinowa 3” w Katowicach.

Przytulać należy się w każdym wieku, ale szczególnie ważne jest przytulanie dziecka bezpośrednio po porodzie. W tym wypadku warto skorzystać z metody kangurowania. Metoda kangurowania to kontakt „skóra do skóry” niemowlaka z mamą lub tatą. Noworodek nie zostaje włożony do inkubatora, tylko oddany w ręce rodzica, który przytula go przez kilkanaście minut. Zalety stosowania metody odkryto w zasadzie przez przypadek w latach 70-tych, gdy w szpitalu w Bogocie zabrakło miejsc w inkubatorach. Personel był zmuszony pozostawić dzieci urodzone przed terminem razem z mamami, aby te ogrzewały ich własnym ciałem. Efekty zaskoczyły nawet lekarzy. Okazało się, że wyraźnie spadła śmiertelność maleństw urodzonych przed terminem, a przeprowadzone badania potwierdziły pozytywny wpływ stosowania kangurowania na dalszy rozwój dziecka.

– W szpitalu Łubinowa położna pomagająca przy porodzie najpierw pokazuje dziecko mamie, a zaraz później oddaje noworodka w jej ramiona. Noworodek przytula się do mamy przez dwie godziny, w tym czasie rozpoznaje jej zapach i bicie serca. Te dwie pierwsze godziny są wręcz celebracją, nie ważymy i nie mierzymy dziecka, robimy to później, bo najważniejsze jest wzajemne poznanie się noworodka i jego mamy – wyjaśnia położna Ewa Pytel i dodaje – W szpitalu Łubinowa praktykujemy kangurowanie także dla mam po cięciu cesarskim. Mama przytula swoje dziecko, a później rolę przytulającego najczęściej przejmuje tata, który trzyma noworodka w kontakcie „skóra do skóry”.

Pamiętajmy o przytulaniu swoich bliskich, będących w każdym wieku. Uczucia miłości potrzebujemy przez całe życie. Takie dni jak Polski Dzień Przytulania mają nam przypomnieć, że nie jesteśmy sami i możemy liczyć na wsparcie innych osób, oraz sami możemy ich wspierać na każdym etapie życia.