Dr A.Jagiełło-Gruszfeld z nagrodą

Dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld została laureatką nagrody ShEO Awards 2021 w kategorii Autorytet Medyczny. Jest onkologiem klinicznym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, gdzie zajmuje się pacjentkami z rakiem piersi. Ma ogromne doświadczenie i wiedzę, a pacjentki same o niej mówią, że zawsze dodaje wiary i nadziei. Od wielu lat zaangażowana w działania edukacyjne dla kobiet, jest konsultantem merytorycznym kampanii „Wylecz raka piersi HER2+”.

Jestem lekarzem i głównie zajmuję się leczeniem kobiet chorych na raka piersi. Poza tym żyję światłem odbitym. Na co dzień pomagam swoim pacjentkom przetrwać trudne chwile i robię wszystko, żeby ich losy potoczyły się najlepiej jak można w danej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczna za to wyróżnienie
i postaram się nadal pomagać swoim pacjentom
– powiedziała dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld odbierając nagrodę. Jak sama podkreśliła znalazła się w gronie wyjątkowych kobiet.

W trakcie gali dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld wzięła udział w debacie na temat nowotworów u kobiet. Najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest rak piersi, a jednym z najbardziej agresywnych jest podtyp HE2-dodatni, który dość szybko się rozwija. Na szczęście od kilkunastu lat możliwe jest celowane leczenie tego nowotworu jeszcze przed operacją. Systemowe leczenie przedoperacyjne u ok. 50% pacjentek daje całkowitą odpowiedź patomorfologiczną, co oznacza, że kobieta jest wyleczona. Ale u części kobiet pozostaje choroba resztkowa.

Od kilku lat w większości krajów europejskich dostępny jest lek, który można zastosować w leczeniu uzupełniającym, pooperacyjnym. On ma inny mechanizm działania i przełamuje oporność na wcześniej zastosowane leczenie. Dzięki temu postępowaniu kolejne 20% kobiet na szanse na całkowite wyleczenie pomimo choroby resztkowej. W tej chwili trwają rozmowy na temat refundacji tego leku. Mam nadzieję, że proces zakończy się sukcesem – powiedziała dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.   

W debacie wzięła udział również Elżbieta Kozik, prezes Polskich Amazonek Ruchu Społecznego, która nawoływała do wykonywania badań profilaktycznych – mammografii, cytologii, USG, bo to podstawa zdrowego funkcjonowania każdej kobiety. Niestety, statystyki są mało optymistyczne – jedynie 20-30% kobiet w Polsce korzysta z cytologii.

W dobie, kiedy medycyna może spowodować, że żadna kobieta nie umrze z powodu raka szyjki macicy, Polki niestety  wciąż umierają z powodu tego nowotworu. Umierają, bo badania były zrobione zbyt późno, a nowotwór wykryty w stanie zaawansowanym. Zwracam się do kobiet – mówmy o tym, że warto robić badania profilaktyczne. Namawiajmy swoje znajome, badajmy się, by prowadzić swoje biznesy, wychowywać dzieci. Badajmy się, bo warto zdrowo żyć!  – powiedziała Elżbieta Kozik.

Statystyki nie są optymistyczne również, jeżeli chodzi o raka jajnika. W 80% przypadków jest on wykrywany w stadium zaawansowanym, gdzie możliwe jest jedynie leczenie paliatywne. Ważne, aby kobiety miały dostęp do nowoczesnych leków, które wydłużają przeżycie kobiet z rakiem jajnika.