Doposażenie ośrodka leczenia niepłodności w UCK

15 marca 2019 minister Zbigniew Król podpisał z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym umowę na doposażenie „Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”. Wartość sprzętu, który ma zostać zakupiony, wynosi ponad milion złotych.

W podpisaniu umowy, w formie elektronicznej – na tablecie, oprócz ministra Zbigniewa Króla uczestniczyli: prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK oraz dr hab. Dariusz Wydra, ordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK.

– To już kolejna transza środków, które uzyskaliśmy od Ministerstwa Zdrowia. Pierwsza transza została przeznaczona na sprzęt diagnostyczny, laboratoryjny, druga sfinansuje aparaturę potrzebną do prowadzenia pacjentów, do interwencji – mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Środki otrzymane w ramach podpisanej właśnie umowy przeznaczone zostaną na: aparat USG, tor wizyjny do badań laparoskopowych i histeroskopowych, fotel ginekologiczny oraz system do koagulacji laparoskopowej, których łączna wartość wynosi ponad milion złotych.

– Bardzo dziękujemy za pomoc, która niewątpliwie umożliwi nam na uzyskanie jeszcze większej ilości ciąż. Co jest istotne z naszej perspektywy,  będziemy mogli wciąż realizować program zachowania płodności u pacjentek onkologicznych – komentował dr hab. n. med. Dariusz Wydra, ordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK.

– Zauważyliśmy lukę czy też niedofinansowanie w aspekcie wspomagania przebiegu ciąży poprzez określone interwencje ginekologiczne. Ciąża normalnie jest stanem fizjologicznym, jednak zdążają się sytuacje, kiedy medycyna powinna pomóc. Liczymy, że jak najwięcej dzieci będzie się rodziło również z ciąż zagrożonych – dodał minister Zbigniew Król.

 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zostało wybrane jako jeden z ośrodków referencyjnych leczenia niepłodności  (na drodze konkursu wyłoniono 16 ośrodków w obrębie całego kraju), dzięki czemu od połowy 2018 roku realizowany jest tutaj “Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce” finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia. Oprócz kompleksowej diagnostyki niepłodności, zakłada on objęcie uczestników opieką psychologiczną, jak również niezbędne leczenie operacyjne i zachowawcze. Z programu skorzystało już ponad 80 par, 10 pacjentek zaszło w ciążę.

– Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu będziemy jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który będzie prowadził tak zaawansowaną diagnostykę i leczenie niepłodności. Wzmacnia to nie tylko pozycję Uczelni i Szpitala, ale również pozwala rozszerzyć działalność dydaktyczną wśród studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – podsumowuje spotkanie prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.                                  

fot. Sylwia Mierzewska UCK