Dlaczego warto pić wodę jonizowaną


Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia ma kluczowy wpływ na nasz organizm. Dzięki właściwemu nawodnieniu ciało jest w stanie regulować swoją temperaturę, zapobiegać infekcjom, dostarczać komórkom składniki odżywcze i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie narządów. Popularnym trendem jest ostatnio picie wody jonizowanej.


Woda stanowi około 60% masy naszego ciała. Odpowiada za prawidłowe działanie układu krwionośnego, dostarczającego tlen i składniki odżywcze do komórek, a także za funkcjonowanie nerek, usuwających produkty przemiany materii z organizmu. Woda nawilża też nasze stawy i oczy, wspomaga pracę układu pokarmowego i poprawia kondycję skóry. Choć jesteśmy w stanie przeżyć tygodnie bez jedzenia, już kilkudniowe odwodnienie może być dla nas bardzo niebezpieczne.
Czym grozi odwodnienie?
Przyjmuje się, że aby prawidłowo nawodnić organizm, powinniśmy wypić 30 ml wody dziennie na każdy kilogram naszego ciała. Osoba ważąca 60 kg potrzebuje zatem ok 1,8 litra wody, a ważąca 80 kg – nawet 2,4 litra. Nie wszyscy jednak stosują się do tych zaleceń – według raportu PBS aż 80% Polaków nie przyjmuje rekomendowanej dawki płynów, a 11% Polaków w ogóle nie pije wody
Odwodnienie oznacza, że zużywamy lub tracimy więcej płynów, niż przyjmujemy. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i osób starszych. Ciało człowieka stale traci płyny, poprzez wykonywanie czynności fizjologicznych, pocenie się i oddychanie. Wraz z wodą nasz organizm opuszczają również niewielkie ilości elektrolitów niezbędnych do jego funkcjonowania, takich jak sód i potas. Ich brak może powodować mimowolne skurcze mięśni i utratę przytomności.
Picie odpowiedniej ilości wody jest istotne zwłaszcza na wiosnę, kiedy temperatura za oknem jest coraz wyższa, ponieważ odwodnienie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar cieplny. Długotrwałe lub powtarzające się stany odwodnienia mogą powodować także infekcje dróg moczowych, powstawanie kamieni nerkowych, a nawet niewydolność nerek. W najbardziej skrajnych przypadkach, poważna utrata płynów może doprowadzić również do wstrząsu hipowolemicznego i niedotlenienia narządów, które mogą skutkować zagrożeniem życia .

Jaką wodę wybrać?
– O odpowiednie nawodnienie powinniśmy dbać przez cały czas, nie tylko kiedy poczujemy pragnienie. Dobrym sposobem na pamiętanie o piciu, jest trzymanie w zasięgu ręki butelki albo szklanki z wodą. Jeśli nie przepadamy za smakiem wody, możemy dodać do dzbanka plastry cytrusów, czy liście mięty. Woda, którą spożywamy na co dzień, nie powinna mieć zbyt małej ilości minerałów, ale nie powinna też być w nie zbyt bogata. Zbyt małe stężenie składników mineralnych nie dostarczy nam wystarczającej ilości niezbędnych substancji, z kolei za duże stężenie może prowadzić do problemów zdrowotnych. W dłuższej perspektywie najkorzystniejsze dla naszego organizmu będzie picie zwykłej wody mineralnej. Do diety warto również włączyć wodę jonizowaną, charakteryzującą się wysokim pH. Dzięki odpowiednim proporcjom składników mineralnych, zapewnia lepsze nawodnienie. Pomaga również w usuwaniu toksyn z organizmu – mówi dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny i ekspert w zakresie odpowiedzialnego odżywiania marki Moc Soków.
Regularne picie wody jonizowanej, korzystnie wpływa na metabolizm i usprawnia działanie układu pokarmowego. Może także zniwelować problemy z cerą, poprawić stan włosów i paznokci, a nawet zwiększyć odporność organizmu. Można kupić ją w sklepie, ale zwykle sprzedawana jest w plastikowych butelkach. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie jednak zakup specjalnej butelki filtrującej. Dzięki temu ograniczamy zużycia plastiku, a w dłuższej perspektywie również oszczędzamy.

Picie wody ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, a odpowiednie nawodnienie pozwala działać organizmowi na najwyższych obrotach, nie tylko pod względem wszystkich zachodzących w nim procesów, ale także utrzymania wysokiego poziomu koncentracji.