Dbajmy o zdrowie naszych dzieci

W Dniu Dziecka specjaliści zachęcają rodziców najmłodszych pacjentów do bardziej świadomego podejścia do zdrowia własnych dzieci. Już kilkulatki cierpią na otyłość, cukrzycę, alergie i wady postawy. „Nigdy nie jest za późno na zmianę przyzwyczajeń!“ – przekonuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 

Analizy dotyczące zdrowia dzieci w Polsce, przeprowadzone także przez Sejmową Komisję Zdrowia, wskazują, że wśród głównych czynników ryzyka mających negatywny wpływ na zdrowie najmłodszych są: niewystarczająca aktywność fizyczna oraz złe nawyki żywieniowe.

„Na sposób odżywiania u najmłodszych wpływ mają nawyki żywieniowe rodziców! Fast foody stają się coraz bardziej popularne w wielu domach. Zdrowe ziemniaki zastąpiły frytki i pizza. Do tego słodkie napoje gazowane i słodycze. Wraz z wiekiem dziecka spada spożycie warzyw i owoców. W efekcie dzieci zaczynają tyć i chorować! Na nadwagę, a coraz częściej także groźną otyłość, zapada od 20-30 procent ogółu dzieci do lat 18, co w następstwie często wiąże się z nadciśnieniem, a nawet cukrzycą“ podkreśla Bożena Janicka.

Polskie dzieci cierpią także na wady postawy (to poważny problem u dzieci szkolnych). Zniekształcenia kręgosłupa związane jest głównie z brakiem ruchu – unikanie zajęć z wychowania fizycznego oraz znikomy wskaźnik uprawiania sportu poza lekcjami. Już w pierwszym roku życia niemowlęta uczone są posługiwania się telefonem i tabletem. Na efekty nie trzeba długo czekać. Zamiast biegania po podwórku kilkulatki wybierają komputer i telewizor, przed którymi spędzają nawet kilka godzin dziennie.

„Zaburzenia postawy u dzieci w przyszłości mogą przynieść groźne w skutkach powikłania chorobowe (zaburzenia w czynnościach wielu narządów i układów organizmu). Siedzący tryb życia sprawia, że dziecko staje się mniej sprawne, czyli mniej zdrowe! Dorośli zezwalając najmłodszym na brak aktywności, przyczyniają się do „produkowania” zniedołężniałego pokolenia! Kochajmy nasze dzieci. Rozpieszczajmy je, ale mądrze. Nigdy nie jest za późno na zmianę przyzwyczajeń. Drugie śniadanie do szkoły to nie chipsy i czekoladowy baton, ale kanapka z sałatą i jabłko. Zbliżają się wakacje. Zorganizujmy dzieciom wolny czas i przypilnujmy, by komputer i telewizor nie stały się dla nich jedyną aktywnością. Pomyślmy o zdrowiu naszych dzieci już dziś, w Dzień Dziecka“ apeluje Bożena Janicka.