Czy osoby z HIV są stygmatyzowane?

Naukowcy chcą sprawdzić, dlaczego osoby zakażone wirusem HIV czują się stygmatyzowane. Właśnie ruszają ogólnopolskie badania.

W jakim stopniu stres, a także dawane i otrzymywane wsparcie społeczne wiążą się z poczuciem stygmatyzacji u osób zakażonych wirusem HIV? Odpowiedź na to pytanie postanowili znaleźć naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. W sierpniu psychologowie rozpoczęli pierwszy etap badań.

– Rezultaty poprzednich projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie przyczyn, dla których ludzie żyjący z HIV/AIDS odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji ze względu na swoją chorobę – tłumaczy dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpracując z dr hab. Ewą Gruszczyńską, profesor Uniwersytetu SWPS, z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS, naukowcy przez najbliższe półtora roku będą przyglądać się biopsychospołecznym aspektom funkcjonowania osób z HIV/AIDS, aby zrozumieć, jak bardzo stres związany z zakażeniem i wsparcie ze strony innych oddziałuje na ich poziom satysfakcji z życia.

– Jest to wyjątkowy pod względem kompleksowości projekt, który ma na celu podnoszenie rzetelnej wiedzy na temat jakości życia z HIV/AIDS. Wyniki naszych badań mają przyczyniać się do wzmacniania dobrostanu osób zakażonych przez inspirowanie specjalistów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.

Jak uczestniczyć w projekcie?

Badanie jest całkowicie poufne i odbędzie się w trzech etapach realizowanych w odstępie sześciu miesięcy. Jego uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online, w tym także z wykorzystaniem smartfonów, a sam proces zajmie nie więcej niż około 20 minut. Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy kliknąć tutaj.

– Badanie prowadzimy przy wsparciu Stowarzyszenia „SIEĆ PLUS”, które od lat pomaga osobom z HIV/AIDS. Aby projekt miał wymierne korzyści dla tej społeczności, za każdą wypełnioną ankietę zobowiązaliśmy się do przekazania 65 złotych dla Stowarzyszenia – mówi prof. Rzeszutek.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.