Czy dr Google jest OK?

Ile wspólnego ma „medycyna internetowa” z rzetelną wiedzą medyczną? Niestety, niewiele. Rodzice kochają dr Google’a bo zawsze jest do ich dyspozycji. Potrafi odpowiedzieć na każde pytanie, szybko stawia diagnozy, a przy tym nigdy nie bywa zmęczony czy sfrustrowany. Jest dostępny przez całą dobę, a za swoje porady nie pobiera honorarium. Warto jednak zastanowić się, kim naprawdę jest i czy jego wiedza i doświadczenie zawodowe są wystarczające by oddać w jego ręce zdrowie naszych dzieci.

Każdy z 15 rozdziałów książki poświęcony jest jakiemuś newralgicznemu tematowi dotyczącemu zdrowia maluchów.  Autorki dzielą się z czytelnikami wiedzą na temat najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych u niemowląt i małych dzieci takimi jak: kolka, ulewanie, zdrowa dieta, starają się w przystępny sposób wytłumaczyć dlaczego jednak lepiej szczepić dzieci, a antybiotyki podawać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Tematy, które mogą szczególnie zainteresować:

  • Sterydofobia. Wielu rodziców odmawia leków sterydowych swoim dzieciom w obawie przed groźnymi niepożądanymi, które widać u bywalców siłowni. Czy jest się czego bać?
  • Antybiotyki. Ratują życie, ale nie działają na wirusy odpowiedzialne za 80. Proc infekcji u dzieci. Jeśli nie przestaniemy ich nadużywać, wkrótce przestaną działać!
  • Cała prawda o szczepieniach.
  • Czy to prawda, że wszystkie przedszkolaki wymagają regularnego „odrobaczania”?
  • Najpierw brokuł potem jabłko, czyli najnowsze zalecenia dotyczące rozszerzania diety u niemowląt.
  • Mamy na diecie bezglutenowej/bezcukrowej/bezlaktozowej stosują taką samą dietę u swoich dzieci. Czy to rozsądne i bezpieczne?

O autorkach:

Doktor Anna Krysiukiewicz-Fenger – pediatria, przez wiele lat związana z Kliniką Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, a następnie Instytutu – Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie zdobyła wiedzę i doświadczenie w leczeniu dzieci z różnymi problemami hormonalnymi i metabolicznymi. Od kilku lat kieruje oddziałami pediatrii warszawskich szpitali, gdzie koordynuje leczenie małych pacjentów oraz dzieli się swoim doświadczeniem w kształceniu młodych lekarzy. Występuje w roli eksperta w programach telewizyjnych oraz prasie parentingowej. Rodzice uważają, że jest świetnym diagnostą i psychologiem. Pasjonuje się zgłębianiem wiedzy z zakresu psychosomatyki.Mama dwójki fantastycznych dzieci, które są źródłem jej zawodowej energii. Słynie z polemicznego usposobienia, wyzwanie rzuciła nawet najpopularniejszemu lekarzowi Dr Google.

 

Katarzyna Koper – dziennikarka i psychodietetyk. Specjalizuje się w popularyzacji wiedzy o zdrowiu, zdrowej diecie i psychologii. Jej artykuły można przeczytać m.in. na łamach pism „PANI”, „Newsweek Zdrowie”, „Shape”. Współpracuje też przy produkcji programów telewizyjnych o tematyce zdrowotnej. Motywuje, edukuje, promuje aktywny styl życia i wspiera osoby, które pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe. Fascynuje ją nutrigenomika czyli wpływ odżywiana na ekspresję genów. Relaksuje się gotując i ćwicząc jogę. Jest mamą trzech wspaniałych synów.