Co musisz wiedzieć o cytologii?

Umieralność z powodu raka szyjki macicy jest w dalszym ciągu bardzo duża. Dlatego tak ogromne znaczenie ma profilaktyka. Cytologia jest badaniem, które pozwala wykryć nowotwór w początkowej jego fazie, co z kolei warunkuje jego całkowite wyleczenie.

Co trzeba wiedzieć o cytologii?
• pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 18 lat lub 2 lata po rozpoczęciu współżycia.
• raz w roku należy wykonać cytologię profilaktycznie.
• Cytologię najlepiej wykonać jest w okresie 10-13 dnia cyklu.
• 3 dni przed planowanym badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych środków dopochwowych oraz nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji).
• 3 dni przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od współżycia.
• Cytologię powinna wykonać każda kobieta w ciąży.
• W przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) należy zaplanować badanie cytologiczne po wyleczeniu schorzenia.

Cytologia – jak odczytać opis badania?

Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy – cichy i bezobjawowy we wstępnym etapie rozwoju, nieuleczalny na etapie zaawansowanej postaci i przerzutów. To kolejny po nowotworze piersi postrach wśród kobiet. Może ujawnić się w każdym wieku i jest nowotworem złośliwym. Spowodowany jest głównie przez onkogenne szczepy wirusa HPV – wirusa brodawczaka ludzkiego. Rozpoznanie raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym daje niemal 100 proc. szanse na wyleczenie go, ale już w stadium II daje tylko 50%. szansę przeżycia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata, u większości kobiet macierzyństwo jest jeszcze przed nimi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań cytologicznych. Tylko regularne badania ginekologiczne i cytologiczne (raz w roku) chronią kobietę przed rakiem szyjki macicy. Jeżeli kobieta bada się regularnie, raz w roku, może być pewna, że nie przeoczy niepokojących zmian.

Objawy raka szyjki macicy są dyskretne i mało specyficzne, można do nich zaliczyć m.in. :
– obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe, krwawienia międzymiesiączkowe;
– krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym;
– upławy o nieprzyjemnym zapachu; ból miednicy.

Początkowo rak szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Wydłuża to jednak znacząco planowanie wizyty u ginekologa. Późna interwencja powoduje, że zaawansowane stadium raka szyjki macicy redukuje szansę na skuteczne leczenie oraz przeżycie. W stadium przerzutów leczenie jest długotrwałe, trudne i bardzo często kończy się niepowodzeniem. W zależności od zaawansowania raka szyjki macicy stosuje się operację, radioterapię i/lub chemioterapię.

Program ‘Profilaktyka raka szyjki macicy’
Ministerstwo Zdrowia realizuje program, w ramach którego raz na 3 lata finansuje badania cytologiczne, skierowane do kobiet w wieku 25-59 lat. To właśnie w tej grupie wiekowej odnotowano najwyższe ryzyko umieralności i zachorowalności z powodu raka szyjki macicy. Więcej informacji: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/profilaktyka-raka-szyjki-macicy/

Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.  Więcej informacji znajdziesz tu: http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/

źródło: ogólnopolska kampania społeczna “Piękna, bo Zdrowa”, zainicjowana przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości