Aby wakacje minęły przyjemnie i bez przykrych niespodzianek, lekarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
„Należy wystrzegać się sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Korzystać ze swobody rozsądnie, po to żeby we wrześniu szczęśliwie wrócić do szkoły” – radzi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Kąpiele słoneczne
Lato to przede wszystkim słońce. Kąpiele słoneczne są zalecane, ale wysokie temperatury mogą być zabójcze dla organizmu, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Gdy temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, wzrasta zagrożenie udarem cieplnym. Niekontrolowane, długotrwałe przebywanie na słońcu może także doprowadzić do poważnych poparzeń.
– Należy chronić skórę stosując kremy z wysokim filtrem UV i zadbać o nakrycie głowy.. W upały powinno się też wypijać więcej płynów. Dziennie zaleca się nawet dwa litry, najlepiej wody mineralnej. Przy wysokiej temperaturze nie jest wskazane spożywanie lodów. Najłatwiej wtedy o infekcje. Wystrzegajmy się spożywania posiłków w niesprawdzonych barach i punktach gastronomicznych. Latem częściej dochodzi do zatruć pokarmowych – przypomina Bożena Janicka.
…i wodne
Szczególną ostrożność należy zachować nad wodą. Lekarze PPOZ radzą, aby unikać niestrzeżonych kąpielisk i nie wskakiwać do wody, gdy organizm jest rozgrzany. Może dojść do szoku termicznego.
– Ogromnym zagrożeniem jest skakanie na główkę w miejscach do tego nie wyznaczonych i gdy grunt jest nieznany. Uderzenie głową o dno może skończyć się kalectwem. Dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co skutkuje paraliżem. Absolutnie z kąpielą wodną nie wolno łączyć alkoholu! Taka mieszanka to prosta droga do utonięcia. Lekkomyślność i brawura na plaży przeważnie oznacza tragedię – apeluje szefowa PPOZ.
W domu, nie tylko przed komputerem…
Nie dla wszystkich wakacje oznaczają podróże. Wiele osób pozostaje w domach. Najmłodsi najwięcej czasu spędzają przed komputerem.
– Podczas korzystania z Internetu nie należy zawierać znajomości z osobami, które proponują nawiązanie rozmowy, czy spotkanie. Nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie. Rodzice powinni kontrolować takie rozmowy, ale przede wszystkim zadbać, żeby ich dziecko całymi dniami nie przesiadywało przed monitorem. Wakacje to przede wszystkim aktywność fizyczna! Organizm młodego człowieka po wielu miesiącach siedzenia w szkolnej ławie potrzebuje ruchu. To najlepszy czas, żeby dotlenić umysł, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i nabrać sił do dalszej nauki – radzą lekarze PPOZ.